Arkaik Yunan şiirinde şairin kimliği
The identity of the poet in Archaic Greek poetry
- Tez No: 991960
- Danışmanlar: PROF. DR. ERMAN GÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Yunan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Arkaik Yunan şiirinde şair kimliğinin dinamik ve diyalektik inşasını analiz etmektedir. Çalışma, şairin aoidos konumundan poiētēs olarak tanımlanmasına uzanan terminolojik evrimi, sözlü kompozisyon teorisi (Parry/Lord) ve Panhellenizm modeli (Nagy) ışığında inceler. Şair, bu süreçte hem geleneği icrada yeniden yaratan hem de onun dönüştürücüsü olan ikili bir konumda belirir. Araştırma, şair kimliğinin sabit bir tanım olmadığını; aksine, türe ve icra bağlamına göre biçimlenen dinamik bir persona olduğunu ortaya koyar. Şair, geleneğin pasif aktarıcısı değil; onu eleştiren, düzelten ve yeniden yorumlayan aktif bir faildir. Bu dönüştürücü eylem, poikilia (çeşitlilik/renklilik) kavramıyla nitelenen estetik bir ustalık gerektirir. Kimlik, aynı zamanda, para ekonomisi ve patronaj sisteminin yükselişiyle şekillenen bir profesyonelleşme sürecinden geçer; şair, maddi karşılık (misthos) ile onursal mübadelenin (kharis) gerilimli kesişiminde konumlanır. Sonuç olarak, Arkaik Yunan şairi, hüviyetinden çok mahiyetiyle, 'kim' olduğundan çok 'içinde faaliyet içinde faaliyet gösterdiği poetik, sosyal ve ekonomik alanla ve üstlendiği işlevle' tanımlanır. Bu kimlik, ilham ile zanaat, gelenek ile yenilik, kutsal ile dünyevi arasındaki diyalektik gerilimden doğan ve her icrada yeniden inşa edilen poetik bir işlevdir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the dynamic and dialectical construction of the poet's identity in Archaic Greek poetry. The study examines the terminological evolution from the status of the aoidos to the definition of the poiētēs in light of Oral-Composition Theory (Parry/Lord) and the Panhellenic model (Nagy). In this process, the poet emerges in a dual position: as one who both recreates the tradition in performance and acts as its transformer. The research demonstrates that the poet's identity is not a static definition; rather, it is a dynamic persona shaped by genre and the context of performance. The poet is not a passive transmitter of tradition but an active agent who critiques, corrects, and reinterprets it. This transformative action requires an aesthetic mastery characterized by the concept of poikilia (variety/colorfulness). Furthermore, identity undergoes a process of professionalization shaped by the rise of the monetary economy and the patronage system; the poet is positioned at the tense intersection of material recompense (misthos) and honorary exchange (kharis). Consequently, the Archaic Greek poet is defined more by essence (quidditas) than by mere identity—less by 'who' they are and more by the poetic, social, and economic field in which they operate and the function they fulfill. This identity is a poetic function, born from the dialectical tension between inspiration and craft, tradition and innovation, the sacred and the profane, and is reconstructed anew in every performance.