Sistemik sklerozda korneanın biyomekanik ve tomografik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the biomechanical and tomographic properties of the cornea in systemic sclerosis
  1. Tez No: 991970
  2. Yazar: MERVE ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Sistemik skleroz (SSk), temel olarak cilt ve vasküler sistemi etkileyen, fibrozis ve mikrovasküler disfonksiyonla karakterize kronik otoimmün bir bağ dokusu hastalığıdır. Göz tutulumu nadir görülse de son yıllarda kornea başta olmak üzere oküler yapılarda çeşitli değişiklikler gösterilmiştir. Bu çalışmada, SSk hastalarında korneal biyomekanik, speküler ve ön segment parametrelerinin değerlendirilmesi ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak planlanan bu çalışmaya İzmir Şehir Hastanesi Romatoloji Kliniği'nde takip edilen toplam 42 SSk hastası (21 diffüz, 21 sınırlı) ve 46 sağlıklı birey dahil edildi. Katılımcıların temel oftalmolojik muayeneleri; gözyaşı kırılma zamanı (TBUT), Schirmer I testi, Pentacam ve Corvis® ST parametreleri, speküler mikroskopi bulguları kaydedildi. Hastaların sistemik tutulumlarına ilişkin bilgiler; ayrıntılı anamnez ve fizik muayene bulguları, rutin laboratuvar testleri [eritrosit sedimantasyon hızı (ESH, mm/saat), C-reaktif protein (CRP, mg/dL)], otoantikor profili [antinükleer antikor (ANA) ve genişletilmiş ENA paneli, romatoid faktör (RF)], toraks bilgisayarlı tomografi (BT) bulguları, Modifiye Rodnan Cilt Skoru (mRSS) ve Medsger Sistemik Skleroz Şiddet Skorlaması (DDS), Charlson Komorbidite İndeksi (CCI) verileri elde edildi. Veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: İki grup arasında yaş, cinsiyet, sferik eşdeğer ve aksiyel uzunluk açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Topografik değerlere bakıldığında ön kamara derinliği (ÖKD) (p= 0,053) ve ön kamara hacmi (ÖKH) (p=0,028) SSk grubunda kontrol grubuna göre daha düşük çıktı. BUT ve Schirmer I testleri, SSk ve kontrol grubu arasında anlamlı farklılık gösterdi (tüm değerlerde p<0.05). Corvis® ST parametrelerinden SSk grubunda ikinci aplanasyon hızı (A2V) (p=0,007) ve maksimum konkavlıktaki eğrilik yarıçapı (HC-Radius) daha düşük (p=0,014), tomografik biyomekanik indeks (TBI) değeri daha yüksek (p<0,001) saptandı. Alt grup analizinde, kontrol grubunda A2V sınırlı SSk grubundan daha yüksek çıktı (p=0,024). TBI, diffüz grupta kontrol grubuna göre yüksek çıktı (p=0,001). MRSS ile A2V arasında pozitif korelasyon (r=0.367, p=0.018), DSS ve İntegre Radius (IR) değerleri arasında negatif korelasyon (r=-0,329, p=0,036) ; ESH ile birinci aplanasyon hızı (A1V) arasında pozitif korelasyon (r=0,309, p=0,046) ve ESH ile Ambrósio xii İlişkisel Kornea Kalınlık İndeksi (ARTh) değerleri arasında pozitif korelasyon (p=0,354, r=0,321) izlendi. Sistemik kortikosteroid kullanan grupta kullanmayan gruba göre deformasyon amplitüdü (DA) daha düşüktü (p=0.011). SKK'yi etkileyen sistemik parametreler için regresyon analizi yaptığımızda ESH değerinin SKK üzerinde pozitif bir etkisi olduğu (p=0,001, β= 1,260); örtüşme sendromu varlığının SKK üzerinde negatif etkisi olduğu izlendi (p=0,038, β= -30,139) Sonuç: SSk hastalarında, özellikle kuru göz bulguları belirgin olup korneal biyomekanik parametrelerde de değişiklikler saptanmıştır. Bu bulgular, sistemik fibrozisin oküler yapılara yansıması açısından önemlidir. Korneadaki biyomekanik değişikliklerin erken dönemde saptanması; hastalığın izlemi ve gözdeki komplikasyonların önlenmesi açısından yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Systemic sclerosis (SSc) is a chronic autoimmune connective tissue disease primarily affecting the skin and vascular system, characterized by fibrosis and microvascular dysfunction. Although ocular involvement is relatively rare, in recent years various changes in ocular structures, particularly the cornea, have been reported. The aim of this study was to evaluate corneal biomechanical, specular, and anterior segment parameters in patients with SSc and to compare them with healthy controls. Materials and Methods: A total of 42 patients with SSc (21 diffuse, 21 limited) followed at the Rheumatology Clinic of İzmir City Hospital and 46 healthy controls were prospectively included. Basic ophthalmological examinations were performed, and tear break-up time (TBUT), Schirmer I test, Pentacam and Corvis® ST parameters, as well as specular microscopy findings were recorded. Information regarding the systemic involvement of the patients; detailed anamnesis and physical examination findings, routine laboratory tests [erythrocyte sedimentation rate (ESR, mm/hour), C-reactive protein (CRP, mg/dL)], autoantibody profile [antinuclear antibody (ANA) and extended ENA panel, rheumatoid factor (RF)], thorax computed tomography (CT) findings, Modified Rodnan Skin Score (mRSS), Medsger Systemic Sclerosis Severity Scoring (DDS), Charlson Comorbidity Index (CCI) data were obtained. Data were statistically analyzed. Results: No significant differences were found between the groups in terms of age, sex, spherical equivalent and axial length (p>0.05). Regarding topographic values, anterior chamber depth (ACD) (p=0.053) and anterior chamber volume (ACV) (p=0.028) were lower in the SSc group compared to controls. Both TBUT and Schirmer I test results showed significant differences between SSc patients and controls (all p<0.05). Among Corvis® ST parameters, the second applanation velocity (A2V) (p=0.007) and the radius of curvature at highest concavity (HC-Radius) (p=0.014) were lower, while the tomographic biomechanical index (TBI) was higher (p<0.001) in the SSc group. Subgroup analysis revealed that A2V was higher in the control group compared with the limited SSc group (p=0.024). TBI was higher in the diffuse subgroup compared with controls (p=0.001). Correlation analysis demonstrated a positive correlation between mRSS and A2V (r=0.367, p=0.018), a xiv negative correlation between DSS and Integrated Radius (IR) (r=-0.329, p=0.036), and positive correlations between ESR and both A1V (r=0.309, p=0.046) and Ambrósio Relational Thickness (ARTh) values (r=0.321, p=0.354). In patients using systemic corticosteroids, deformation amplitude (DA) was lower compared with non-users (p=0.011). Regression analysis showed that ESR had a positive effect on central corneal thickness (CCT) (p=0.001, β=1.260), while the presence of overlap syndrome had a negative effect (p=0.038, β=-30.139). Conclusion: Patients with SSc exhibited prominent dry eye findings along with significant alterations in corneal biomechanical parameters. These findings highlight the impact of systemic fibrosis on ocular structures. Early detection of biomechanical changes in the cornea may be useful in monitoring the disease and preventing ocular complications.