Sistemik sklerozda oksidatif stresin akciğer tutulumu üzerine etkisi
The effect of oxidative stress on lung involvement in systemic sclerosis
- Tez No: 171562
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT TURGAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET SİSTEMİK SKLEROZDA OKSİDATİF STRESİN AKCİĞER TUTULUMU ÜZERİNE ETKİSİ Amaç: Son 10 yıl içinde in vitro ve in vivo yapılan çalışmalarda, aşın serbest radikal üretiminin, sistemik skleroz patofizyolojisinde rol oynadığı gösterilmiştir. Sistemik sklerozda gelişen pulmoner komplikasyonlar (interstisyel akciğer hastalığı ve pulmoner hipertansiyon) en başta gelen ölüm nedenidir. Fagositlerce üretilen serbest radikallerin, diffüz akciğer hastalıklarında ortaya çıkan doku hasarına katkıda bulundukları düşünülmektedir. Bu çalışmada, sistemik sklerozda artmış oksidatif stres ile akciğer tutulumu arasında ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Yöntem: Bu çalışmaya 29 hasta ile 16 sağlıklı kontrol grubu alınmıştır. Hastaların 25'i kadın, 4'ü erkek, kontrol grubunun ise 14'ü kadın, 2'si erkekti. Hastaların tamamı American College of Rheumatology (ACR)'nin 1980 tanı kriterlerini taşıyordu. Diffüz ve sınırlı ayrımı LeRoy ve ark. göre yapıldı. Sistemik skleroz dışında diyabet, koroner arter hastalığı, orta ve ciddi hiperkolesterolemi (kolesterol>240 mg/dl) gibi ek hastalığı olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların pulmoner tutulumunun derecelendirilmesi Medsger ve ark. sınıflamasına göre yapıldı. Oksidan-Antioksidan enzimlerden MDA, SOD, KAT, GSH-PX, KO ve ADA enzim aktiviteleri Biyokimya Anabilim Dalında spektrofotometrik yöntemlerle yapıldı. Serum IgA, IgG ve IgM, C3, C4 ve CRP düzeyleri nefelometrik yöntemle, antinükleer antikor indirekt immünfloresans yöntemiyle, anti Sel 70 ve anti sentromer antikorları immunoblot yöntemiyle, anti-ENA antikor tarama EİA yöntemiyle, Klinik İmmünoloji ve Romatoloji Bilim Dalı İmmünoloji Laboratuvannda çalışılmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 51.86±12.19, kontrol grubunun yaş ortalaması 55.06±12.19, birbirine benzerdi (p>0.05). Cinsiyetlere baktığımızda sistemik sklerozlu hastaların 25'i kadın (%86.2), 4'ü erkek (%23.8) iken kontrol grubundaki bireylerin 14'ü kadın (%87.5), 2'si erkek (%12.5), birbirine benzerdi (p>0.05). Hastaların ortalama hastalık süresi 10±8.06 yıl, toplam 29 hastanın 12'si (%41.6) sınırlı tutulumlu,17'si (%%58.6) diffüz tutulumlu idi. Hastaların 6'smda 37akciğer tutulumu yok iken, 14 hastada hafif ya da orta derecede, 9 hastada ise ileri derecede akciğer tutulumu mevcuttu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF OXIDATIVE STRESS ON PULMONARY INVOLVEMENT IN SYSTEMIC SCLEROSIS Aim: In last ten years it was shown by in vivo and in vitro studies that exess free radical production plays a role in pathophysiology of SSc. Pulmonary complications (interstitial lung disease and pulmonary hypertension) that develop during the course of SSc are major cause of mortality. Free radicals produced by phagocytes are thought to contribute to tissue damage occuring in diffuse lung diseases. In this study we analysed if there is a relationship between oxidative stress and pulmonary involvement in SSc. Method: 29 patients and 16 healthy volunteers included into the study. 25 of the patients were female and 4 were male, in control group there were 14 female and 2 male individuals. All patients fullfilled the American College of Rheumatology criteria for the diagnosis of Ssc. The distinction between limited cutaneous SSc and diffuse cutaneous SSc was made according to the criteria of LeRoy et al. Exclusion criteria comprised cigarette smoking, diabetes and moderate to severe hypercholesterolemia (cholesterol level>240 mg/dl). Classification of pulmonary involvement was made according to Medsger et al. Oxidant-antioxidant enzymes MDA, SOD, CAT, GSH-PX, XO and ADA enzyme activities were measured by Biochemistry Department with spectrophotometric methods. Serum IgA, IgG, IgM, C3, C4, and CRP levels were measured by nephelometric methods, ANA by UF, anti Scl-70 and anticentromer antibodies by immunoblot method, and ENA by EÎA method in Immunulugy Laboratory of Clinical Immunology and Rheumatology Department. Results: Patients and control group had similar mean age (51.86±12.19 vs. 55.06±12.19). Mean disease duration was 10±8 years, 12 of 29 patient had limited form of the disease and 17 patients had diffuse form of the disease. 6 of 29 patients had no pulmonary involvement, 14 had mild to moderate and 9 had severe lung involvement.