Etno-stem etkinliklerinin 7. sınıf öğrencilerinin kavramsal anlamalarına, girişimciliklerine, motivasyonlarına ve kültürel farkındalıklarına etkisi
The effect of ethno stem activities on 7th grade students' conceptual understanding, entrepreneurship, motivation, and cultural awareness
- Tez No: 991982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜHAN ORMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Güncel eğitim politikaları, özellikle kırsal bölgelerde STEM uygulamalarına erişim sınırlılıklarının giderilmesini ve kültürel bağlamın öğrenme süreçlerine dâhil edilmesini gerekli kılmaktadır. Bu nedenle Etno-STEM yaklaşımının öğrenci öğrenmeleri üzerindeki etkisini incelemek önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, Etno-STEM etkinliklerinin 7. sınıf öğrencilerinin kavramsal anlama, fen öğrenmeye yönelik motivasyon, fen tabanlı girişimcilik ve kültürel farkındalık düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında bir köy okulunda öğrenim gören 14 öğrenciyle yürütülmüş ve araştırmada iç içe karma desen kullanılmıştır. Nicel veriler dört ünite için uygulanan kavramsal anlama testleri ile motivasyon, girişimcilik ve kültürel farkındalık ölçeklerinden; nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ve öğrenci ürünlerinden elde edilmiştir. Nicel veriler karşılaştırmalı analiz, nitel veriler ise içerik ve betimsel analizle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, Etno-STEM etkinliklerinin öğrencilerin kavramsal anlama düzeylerinde anlamlı bir artış sağladığını göstermiş, öğrenciler öğrenme sürecini daha somut, anlaşılır ve günlük yaşamla ilişkili bulduklarını ifade etmiştir. Fen öğrenmeye yönelik motivasyonda nicel olarak anlamlı bir değişim görülmese de nitel bulgular öğrencilerin derse ilgilerinin arttığını ortaya koymuştur. Girişimcilik ölçeğinde öğrencilerin iş birliği, sorumluluk alma ve üretkenlik alt boyutlarında gelişim gösterdiği belirlenmiştir. Kültürel farkındalıkta nicel olarak anlamlı bir artış elde edilmiş, nitel bulgular öğrencilerin kültürel değerlere yönelik duyarlılık kazandığını göstermiştir. Genel olarak, Etno-STEM yaklaşımının özellikle kavramsal öğrenmeyi güçlendirdiği, kültürel bağlamla ilişkilendirilmiş anlamlı bir öğrenme ortamı sunduğu, nitel bulgular doğrultusunda duyuşsal gelişimi desteklediği ve bu nedenle Etno-STEM'in özellikle kırsal bölgelerde fen öğrenimini zenginleştiren etkili bir öğretim modeli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Recent educational initiatives emphasize the need to address inequities in access to STEM learning in rural settings and to incorporate cultural context into instructional processes. In this regard, examining the impact of the Ethno-STEM approach has become increasingly important. This study aims to explore the effects of Ethno-STEM activities on 7th-grade students' conceptual understanding, motivation toward science learning, STEM-based entrepreneurship, and cultural awareness. Conducted with 14 students from a rural village school during the 2024–2025 academic year, the research employed an embedded mixed-methods. Quantitative data were obtained through conceptual understanding tests administered across four units, as well as motivation, entrepreneurship, and cultural awareness scales. Qualitative data were collected through semi-structured interviews and student artifacts. Quantitative data were analyzed comparatively, while qualitative data were examined through descriptive and content analysis. Findings indicate that Ethno-STEM activities significantly enhanced students' conceptual understanding and supported their ability to relate science topics to real-life contexts. Although motivation scores did not show significant quantitative change, qualitative results revealed increased interest in science learning. No overall significant difference was observed in entrepreneurship scores; however, improvements were noted in collaboration, responsibility, and productivity. Cultural awareness increased significantly, with qualitative evidence demonstrating greater sensitivity to cultural values and connections between scientific and cultural knowledge. Overall, the findings suggest that Ethno-STEM offers a meaningful and culturally grounded learning experience, strengthens conceptual learning, and supports affective development, making it a promising model for enriching science education in rural contexts.