Bölgesel kalkınmada inanç turizminin rolü: Siirt örneği
The role of faith tourism in regional development: The case of Siirt
- Tez No: 991997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH SERKANT AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Ekonomi, Tourism, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bölgesel kalkınma çerçevesinde Siirt ilinde inanç turizminin mevcut ve potansiyel etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, inanç turizminin teorik temelleri ele alınmış, dünyada ve Türkiye'deki uygulamalar incelenmiş, Siirt'e özgü inanç turizmi destinasyonları detaylandırılmıştır. Özellikle Şeyh Musa Hz., Veysel Karani Hz., İsmail Fakirullah Hz. ve İbrahim Hakkı Hz. gibi önemli dinî şahsiyetlerin türbeleri ile Siirt Ulu Camii gibi yapılar kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Uygulama aşamasında, Siirt ilinde ikamet eden 400 katılımcıyla anket gerçekleştirilmiş ve katılımcıların inanç turizmi algıları demografik özelliklerine göre analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, halkın inanç turizmine karşı genel olarak olumlu bir yaklaşıma sahip olduğunu, ancak bu potansiyelin yeterince kullanılmadığını ortaya koymuştur. Altyapı, tanıtım ve ulaşım gibi alanlarda yapılacak yatırımların, hem turizm gelirlerini artıracağı hem de bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda çalışma, yerel halkın inanç turizmine ilişkin görüşlerini anlamak ve Siirt'in kalkınma stratejilerine yön vermek açısından önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the current and potential impacts of faith-based tourism in the province of Siirt within the framework of regional development. The research addresses the theoretical foundations of faith tourism, reviews global and national practices, and elaborates on the specific faith tourism destinations unique to Siirt. In particular, the tombs of significant religious figures such as Sheikh Musa, Veysel Karani, İsmail Fakirullah, and İbrahim Hakkı, as well as structures like the Siirt Grand Mosque, are evaluated in detail. In the implementation phase, a survey was conducted with 400 residents of Siirt, and their perceptions of faith tourism were analyzed according to their demographic characteristics. The findings reveal that the local population generally holds a positive perception of faith tourism; however, this potential remains underutilized. It was concluded that investments in infrastructure, promotion, and transportation could enhance both tourism revenues and contribute to regional development. In this context, the study provides valuable insights into the local community's views on faith tourism and offers strategic guidance for Siirt's development in this field.