Psikolojik danışmanların dini manevi eğilimleri ve danışma sürecinde maneviyata yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of psychological counselors' religious and spiritual tendencies and attitudes towards spirituality in the counseling process
  1. Tez No: 992004
  2. Yazar: HACER KAPTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda psikolojik danışmanların dini manevi eğilimleri ve danışma sürecindeki maneviyata yönelik tutumları incelenecektir. Araştırma, bir grup psikolojik danışmanın dini inançları, maneviyat konusunda ne kadar bilgili oldukları, danışma sürecindeki manevi yönetime nasıl yaklaştıkları ve bu yöntemin danışanlar üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Araştırmanın temel amacını gerçekleştirebilmek için psikolojik danışmanların danışma sürecinde manevi konulara yönelik tutumlarını ölçmeye yönelik geliştirilen ölçme aracı ile danışmanların manevi konulara yönelik tutumları cinsiyet, eğitim durumu ve mesleki kıdem gibi değişkenlerine göre incelenecektir. Ayrıca bu iki tutum arasındaki ilişkiyi ana hatları ile ortaya koymak ve psikolojik danışma sürecindeki maneviyat ihtiyacını bilimsel bir çalışma ile belirlemektir.Bu amaçlar doğrultusunda araştırmanın problem cümlesi: "Psikolojik danışmanların danışma sürecinde manevi konuları ele almaya yönelik tutumları ile, dini, manevi eğilimleri arasındaki ilişkiler nasıldır? Örneklem grubu psikolojik danışmanlardan oluşmaktadır.Psikolojik danışmanların dini manevi eğilimlerini ve maneviyata yönelik danışman tutumlarını ortaya koyabilmek için''Dini eğilim Ölçeği, Maneviyat Ölçeği ve Psikolojik Danışmanların maneviyata İlişkin Tutum Ölçeği'' uygulanıp elde edilen veriler, istatistiksel analizlerle değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In our study, the religious and spiritual tendencies of psychological counselors and their attitudes towards spirituality in the counseling process will be examined. The study aimed to evaluate the religious beliefs of a group of counselors, how knowledgeable they are about spirituality, how they approach spiritual management in the counseling process and the effects of this method on clients. In order to achieve the main purpose of the study, the measurement tool developed to measure counselors' attitudes towards spiritual issues in the counseling process and counselors' attitudes towards spiritual issues will be examined according to variables such as gender, educational status and professional seniority. In addition, to outline the relationship between these two attitudes and to determine the need for spirituality in the counseling process with a scientific study:“What is the relationship between psychological counselors' attitudes towards addressing spiritual issues in the counseling process and their religious and spiritual tendencies? The sample group consists of psychological counselors. In order to reveal the religious and spiritual tendencies of psychological counselors and counselor attitudes towards spirituality, ”Religious Tendency Scale, Spirituality Scale and Attitude Scale of Psychological Counselors Towards Spirituality" will be applied and the data obtained will be evaluated by statistical analysis.