Metforminin testiküler iskemi/reperfüzyon uygulanan ratlarda antioksidan parametreler ve üreme hormonları üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of metformin on antioxidant parameters and reproductive hormones in rats subjected to testicular ischemia/reperfusion
- Tez No: 992038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET BELHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, testis torsiyonu sonrası gelişen iskemi/reperfüzyon (İ/R) hasarının antioksidan savunma sistemi ve üreme hormonları üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi ve bu süreçte metforminin koruyucu rolünü araştırmayı amaçladı. Deneysel olarak 21 adet erkek Wistar albino sıçan üç gruba ayrıldı: kontrol (sham), torsiyon/detorsiyon (T/D) ve torsiyon/detorsiyon + metformin (T/D+Met). T/D gruplarında 720° torsiyon 3 saat uygulandı ve ardından 3 saatlik detorsiyon yapıldı. Metformin grubuna ise detorsiyondan 30 dakika önce 300 mg/kg oral metformin verildi. Deney sonunda serum ve testis dokularında malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx), folikül stimüle edici hormon (FSH), luteinizan hormon (LH) ve testosteron düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. Bulgular, I/R uygulanan grupta testis dokusu ve serumda MDA düzeylerinin belirgin biçimde arttığı, SOD, CAT ve GPx aktivitelerinin ise azaldığı tespit edildi. Metformin uygulaması bu etkileri tersine çevirdi, oksidatif stres belirteçlerini iyileştirdi ve antioksidan savunmayı güçlendirdi. Ayrıca metformin, FSH, LH ve testosteron düzeylerini kontrol grubuna yakın seviyelerde korudu. Sonuç olarak, metformin testiküler iskemi/reperfüzyon hasarında oksidatif stresi azalttı ve hormonal dengeyi sürdürdü. Bu sonuçlar, metforminin testis torsiyonu sonrasında oluşan hasara karşı potansiyel bir farmakolojik koruyucu ajan olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of testicular torsion-induced ischemia/reperfusion (I/R) injury on the antioxidant defense system and reproductive hormones, as well as to investigate the protective role of metformin in this process. Experimentally, 21 male Wistar albino rats were divided into three groups: control (sham), torsion/detorsion (T/D), and torsion/detorsion + metformin (T/D+Met). In the T/D groups, 720° torsion was applied for 3 hours, followed by 3 hours of detorsion. In the metformin group, 300 mg/kg of oral metformin was administered 30 minutes before detorsion. At the end of the experiment, serum and testicular tissue levels of malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx), follicle-stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), and testosterone were measured using the ELISA method. The findings revealed that in the I/R group, MDA levels in both testicular tissue and serum significantly increased, while the activities of SOD, CAT, and GPx decreased. Metformin administration reversed these effects, improved oxidative stress markers, and enhanced antioxidant defense. Furthermore, metformin maintained FSH, LH, and testosterone levels close to those of the control group. In conclusion, metformin reduced oxidative stress and maintained hormonal balance in testicular ischemia/reperfusion injury. These results suggest that metformin may serve as a potential pharmacological protective agent against testicular damage following torsion.