Obesitede metformin kullanımının kilo kaybı, insülin reziztansı, leptin ve TNF-alfa seviyeleri üzerine etkisi
The Effects of metformin on body weight, insulin resistance, leptin and TNFalfa in premenauposal obese women
- Tez No: 91643
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA AKALIN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
60 ÖZET ?? " Obes kişilerde insülin reziztansı prevalansının yüksek olduğu bilinmektedir. Ancak insülin reziztansı ndaki azalmanın kilo kaybına etkisi konusundaki çalışmalar çelişkili sonuçlar göstermiştir. Çalışmamızın amacı, metforminin obes kadınlarda insülin direnci ve kilo kaybı üzerindeki etkilerini incelemek ve metformin etkisinin muhtemel mekanizmalannı değerlendirmek amacıyla leptin ve TNF-a seviyelerindeki değişimi irdelemekti. Çalışmamıza yaşları 18-43 arasında değişen ve obesite dışında sağlık problemi olmayan 18 bayan hasta alındı. Hastalar metformin (3x500 mg/gün) ve piasebo almak üzere iki gruba randomize edildi ve 8 hafta takip edildi. Bazal insülin direnci sık örneklemen intravenöz glukoz tolerans testiyle ölçülerek Bergman'ın modifıye minimodel bilgisayar programı ile değerlendirildi. Bu testin ilk 19 dakikasındaki insülin seviyeleri kullanılarak akut insülin yanıtı (AIR) ölçüldü. Açlık glukoz-insülin seviyeleri ile HOMA değeri hesaplandı. Ayrıca bazal leptin ve TNF-a seviyeleri ölçüldü. Aynı parametreler çalışma sonunda da ele alındı. Çalışma sonunda VKİ her iki grupta da belirgin olarak azaldı. Kilo kaybı metformin alan grupta daha fazla olmakla birlikte, iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. İnsülin reziztansı metformin grubunda anlamlı olarak azalırken, piasebo grubunda değişmedi. Kilo kaybı ile insülin direnci ve bu değerin değişimi arasında anlamlı ilişki yoktu. Serum leptin seviyeleri VKl'ndeki değişime paralel olarak azaldı, ancak bu azalma61 metformin alan grupta kilo kaybından bağımsız olarak plasebo grubuna göre anlamlı şekilde fazlaydı. Serum leptin seviyelerindeki bu değişim insülin direnci ile korelasyon göstermemekteydi. TNF-a ile ele alınan parametreler arasında çalışma başında ve sonunda anlamlı ilişki gözlenmedi. Sonuç olarak metformin başka hastalığı olmayan obes kişilerde insülin reziztansını anlamlı şekilde düşürmekte ve serum leptin seviyeleri üzerinde kilo kaybından bağımsız bir supresif etki göstermektedir. Vücut ağırlığı ve leptin seviyelerindeki değişimin insülin reziztansındaki azalmayla ilişkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY- It has been shown that obese people are profoundly insulin resistant, but there are conflicting results about how the reduction in insulin resistance affects weight loss. The aim of this study was to evaluate the effects of metformin on insulin resistance and weight loss, and the possible mechanisms of its action through leptin and TNF-a in nondiabetic obese patients Eighteen healthy, premenapousal obese women aged 1 8-43 years were randomised to metformin 500 mg tid or placebo. Insulin resistance (determined by frequently sampled IVGTT and HOMA), serum leptin and TNF-a levels were measured at baseline and after 8-weeks of therapy. At the end of the study body mass index (BMI) decreased significantly in both groups, but weight change between the groups was not statistically significant. While insulin resistance parameters did not change in the placebo group, metformin group had significantly lower levels at the end of the treatment period. There was no correlation between weight change and the change in insulin resistance. Serum leptin levels correlated significantly with BMI values at the beginning of the study, and a decline in leptin levels was observed parallel to the weight change at the end of the treatment. But the decline in serum leptin levels was much more pronounced in the metformin63 group. Independent of the weight change, the change in leptin levels in the metformin group was significantly greater than in the placebo group. There was no correlation of leptin levels and the change in leptin levels with insulin resistance and the decrease in insulin resistance. There was also no correlation between TNF-a and any of the discussed parameters either at the beginning or at the end of the study. In conclusion, metformin reduces insulin resistance in otherwise healthy obese subjects but this reduction in insulin resistance does not induce significant weight loss. Metformin also suppresses serum leptin levels in a manner independent of weight change and insulin resistance.