Komplet ve parsiyel mol hidatiformda PBX gen ekspresyonları ve PI3K/AKT/MTOR sinyal yolunun araştırılması
Investigation of PBX gene expression and the PI3K/AKT/MTOR signaling pathway in complete and partial hydatidiform mole
- Tez No: 992059
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE CANACANKATAN, DOÇ. DR. ZUHAL UÇKUN ŞAHİNOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Mol hidatiform, gebelik sırasında plasentada trofoblast hücrelerinin anormal proliferasyonu ile karakterize edilen, Gestasyonel Trofoblastik Hastalıklar (GTH) grubuna ait benign bir patolojidir. Klinik olarak komplet mol hidatifrom (KMH) ve parsiyel mol hidatiform (PMH) olmak üzere iki alt tipe ayrılır. KMH diploid yapıdadır ve genetik materyali genellikle paternal kökenlidir; buna karşılık, PMH triploid olup hem maternal hem de paternal genetik katkı içerir. Pre-B hücreli lösemi transkripsiyon faktörü (PBX1, PBX2, PBX3) gen ailesi homeodomain transkripsiyon faktörlerini kodlar ve embriyogenez, organ gelişimi ve hücresel yenilenme süreçlerinde önemli roller üstlenir. PI3K/AKT/mTOR sinyal yolağı; hücresel büyüme, çoğalma ve hayatta kalma gibi biyolojik süreçlerde merkezi bir rol oynar. Bu çalışmada KMH ve PMH' de PBX1, PBX2, PBX3, PIK3CA, AKT ve mTOR ekspresyon düzeyleri araştırılmıştır. Bu çalışmaya sağlıklı plasenta dokularından oluşan Kontrol Grubu (n=25), PMH tanısı almış gebelik materyallerine ait dokular PMH Grubu (n=25) ve KMH tanısı almış gebelik materyallerine ait dokular KMH Grubu (n=25) dahil edilmiştir. Gen ekspresyon analizleri RT-PCR yöntemi ile yapılmıştır. PBX1, PBX2, PBX3, AKT ve MTOR ekspresyon düzeyleri ekspresyon düzeyleri KMH ve PMH Gruplarında Kontrol Grubuna göre anlamlı olarak artmıştır (p < 0.05). PIK3CA düzeylerinde ise KMH grubunda Kontrol ve PMH gruplarına göre artış belirlenmiştir (p < 0.05). Sonuç olarak; hücre, büyemesi, döngüsü ve proliferasyonunda kritik öneme sahip olan PBX1, PBX2, PBX3, PIK3CA, AKT ve mTOR ekspresyon düzeylerinin PMH ve KMH farklık göstermesi, PMH ve KMH'nin moleküler mekanizmasının daha iyi anlaşılmasına, uygun tanı ve tedavi stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Hydatidiform mole is a benign pathology within the group of gestational trophoblastic diseases (GTD), characterized by abnormal proliferation of trophoblastic cells in the placenta during pregnancy. Clinically, it is classified into two subtypes: complete hydatidiform mole (CHM) and partial hydatidiform mole (PHM). CHM is diploid and typically of paternal origin, whereas PHM is triploid and contains both maternal and paternal genetic contributions. The pre-B cell leukemia transcription factor (PBX1, PBX2, PBX3) gene family encodes homeodomain transcription factors and plays important roles in embryogenesis, organ development, and cellular renewal processes. The PI3K/AKT/mTOR signaling pathway plays a central role in biological processes such as cellular growth, reproduction, and survival. In this study, the expression levels of PBX1, PBX2, PBX3, PIK3CA, AKT, and mTOR were investigated in KMH and PMH. The study consisted of a Control Group; comprising healthy placental tissues (n = 25), PHM Group; including gestational tissues diagnosed with PHM (n =25), and CHM Group; including gestational tissues diagnosed with CHM (n = 25). Gene expression analyses were performed using the RT-PCR method. Gene expression analyses were performed using the RT-PCR method. Expression levels of PBX1, PBX2, PBX3, AKT, and MTOR were significantly increased in the CHM and PHM groups compared to the Control group (p < 0.05). In terms of PIK3CA levels, an increase was observed in the CHM group compared to the Control and PHM groups (p < 0.05). In conclusion, differences in the expression levels of PBX1, PBX2, PBX3, PIK3CA, AKT, and mTOR, which play a critical role in cell growth, cycle, and proliferation, contribute to a better understanding of the molecular mechanisms of CHM and PHM and aid in the development of appropriate diagnostic and therapeutic strategies.