Betonarme yapılarda inşaat çeliğinin korozyon kaynaklı faz katkılarının tahribatsız mikrodalga sistemleriyle incelenmesi
Investigation of corrosion-induced phase additives of construction steel in reinforced concrete structures with non-destructive microwave systems
- Tez No: 992072
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK HELHEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Betonarme yapılarda donatı korozyonu yapıların dayanıklılığını tehdit eden en önemli faktörlerden birisidir. Korozyonun erken tespiti yapı sağlığı izleme ve deprem güvenliği açısından kritik önem taşımaktadır. Mevcut tahribatsız muayene yöntemlerinin (Yere Nüfuz Eden Radar – YNR gibi) genellikle genlik tabanlı analizlere dayanması ve korozyon oluşumunun erken aşamalarındaki hassasiyet sınırlılıkları alternatif ve tamamlayıcı yöntemlere duyulan ihtiyacı artırmıştır. Bu tez çalışmasında, betonarme yapılarda kolon içi inşaat çeliğinde oluşan korozyonun tespiti için faz tabanlı bir yaklaşım benimsenmiş ve Frekans Modülasyonlu Sürekli Dalga (FMSD) radar teknolojisi kullanılarak özgün bir ölçüm sistemi geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında TS 500 standardına uygun C30 beton ve donatı yerleşimine sahip bir kolon modeli referans alınmıştır. Korozyonun elektromanyetik dalga üzerindeki saçılma (enerji kaybı) ve dielektrik sabiti değişimi (faz gecikmesi) etkileri teorik olarak modellenmiştir. Donatı ve etriyelerin konumuna ve korozyon durumuna bağlı faz katkılarını belirlemek amacıyla 114 farklı senaryo üzerinden kapsamlı benzetim çalışmaları yürütülmüştür. Elde edilen bulgular, özellikle 2.4–2.5 GHz frekans bandında korozyonun ölçülebilir ve ayırt edilebilir bir faz farkı yarattığını göstermiştir. Tez kapsamında tasarlanan 2.3–2.6 GHz bandında çalışan FMSD radar sistemi ve yüksek yönlülüğe sahip sarmal antenler ile laboratuvar ortamında hem metal plaka hem de gerçek betonarme kolon üzerinde ölçümler gerçekleştirilmiştir. Metal plaka üzerinde, fiziksel eğimden kaynaklanan hataları gideren uyarlanabilir referanslama ve“Faz-Genlik Füzyonu”tabanlı hibrit görüntüleme algoritması geliştirilmiştir. Bu sayede korozyonlu bölgeler yüksek doğrulukla haritalandırılmıştır. Gerçek kolon ölçümlerinde ise yapının karmaşıklığına ve donatı sıklığına bağlı kısıtlar tespit edilerek sistemin sınırları belirlenmiştir. Sonuç olarak, önerilen yöntemin korozyon tespitinde tekil yöntemlere kıyasla daha güvenilir bir karar destek mekanizması sunduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Reinforcement corrosion in reinforced concrete structures is one of the most significant factors threatening the durability of structures. Early detection of corrosion is critical for structural health monitoring and earthquake safety. The fact that current nondestructive testing methods (such as Ground Penetrating Radar – GPR) are generally based on amplitude-based analysis and have limited sensitivity in the early stages of corrosion formation has increased the need for alternative and complementary methods. In this thesis, a phase-based approach was adopted to detect corrosion in the construction steel inside columns in reinforced concrete structures, and a unique measurement system was developed using Frequency Modulated Continuous Wave (FMCW) radar. A column model with C30 concrete and reinforcement placement compliant with the TS 500 standard was used as a reference in the study. The effects of corrosion on electromagnetic wave scattering and dielectric constant change were modelled. Comprehensive simulation studies were conducted on 114 different scenarios to determine the phase contributions depending on the position of the reinforcement and stirrups and the corrosion condition. The findings showed that corrosion creates a measurable and distinguishable phase difference, especially in the 2.4–2.5 GHz band. Measurements were performed in a laboratory environment on both metal plates and real reinforced concrete columns using the FMSD radar system operating in the 2.3– 2.6 GHz band and high-directivity helical antennas designed within the scope of the thesis. An adaptive referencing and“Phase-Amplitude Fusion”-based hybrid imaging algorithm was developed for metal plates to eliminate errors caused by physical inclination. This enabled corrosion-affected areas to be mapped with high accuracy. In actual column measurements, limitations were identified based on the structure's complexity and reinforcement density, thereby defining the system's boundaries. As a result, it was found that the proposed method offers a more reliable decision support mechanism for corrosion detection compared to single methods.