Betonarmede çelik korozyonu
Reinforcement corrosion in concrete
  1. Tez No: 128746
  2. Yazar: FATİH MEHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Betondaki metallerin korozyo nu inşaatı, taşımayı, ve diğer bir çok sanayii etkileyen milyonlarca dolarlık bir problemdir. Bu problem hakkında çok şeyler yazılmış ve korozyonun nasıl kontrol altında tutulabileceğini inceleyen bir çok rapor üretilmiş olduğu halde, korozyonun nasıl meydana geldiğine, oluşum mekanizmasına dair çok az şey yazılmıştır. Bilindiği gibi, karayollarının yapısı daha ziyade buzlanmayı önleyeci tuzların ve denize yakın olmanın etkisiyle korozyona uğrar. Binalarda ve karayolu dışındaki tesislerde meydana gelen ve bunun kadar ciddi olan korozyon problemleri hakkında ise daha az bilgi üretilmiştir. Bu gibi tesis ve yapılatın çoğu karayoları gibi tuz temasında olmadığı halde korozyona uğramaktadır. Son yirmi yılda betonarme yapıların önemli bir kısmında çok ciddi hasarların meydana geldiği izleniyor. Bu hasarların öncelikli sebebinin klor kapmış betonarme çeliği olduğu anlaşılmaktadır. Betonarme çeliğinin paslanabilmesi ancak betonun doğal koruma kabiliyetinin azalması (karbonasyon) veya koruyucu tabakanın klor iyonu tarafından“delinmesi”ile gerçekleşir. Bu gelişmenin çabukluğu, betonun mukavemetinin, dayanıklılığının önünde görülüp tutulması ile yapılan inşaatlarda daha da artmaktadır. Yapının, üzerine gelen yükleri taşıyabilme özelliği olan sağlamlıktan (dayanımdan) önce, yapının ömrünü (servis verme müddetini) dikkate alarak, yük dışındaki etkilere karşı“dayanıklılığını”sağlamalıyız. Bu çalışmada, her türlü beton ve benzeri çimentolu çevrenin içteki metalleri nasıl koruduğu incelenmektedir.Ayrıca, donma önleyici tuz, deniz atmosferi, ve başka tuz kaynakları olmadığı halde, bu yapılarda neden korozyon oluştuğuna dair deliller sunulmaktadır. Betonarme çeliklerinin korozyona uğrama nedenleri, korozyondan korunma ve çeliği korozyona uğramış betonarme elemanların onarımına ait çözüm önerileri verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Betonarme, Çelik, Donatı Korozyonu, Servis Ömrü, Güçlendirme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The corrosion of metals in concrete is a multibillion dollar problem which affects the construction, transportation, and many other industries. While much has been written about the problem, and numerous reports have appeared which discuss how this corrosion can be controlled, little has appeared on the mechanism whereby this corrosion occurs. It is well known that highway structures corrode, for the most part, due to the influence of deicing salts or marine enviroments. Relatively little has appeared about the equally severe corrosion problems which occur in buildings and other nonhighway structures. Most of these structures are not exposed to the salts present in highway structures, yet they still corrode. It has been observed since the last two decades that reinforced concrete structures deteriorate. The main and common cause of this has been determined as the presence of ions of chloride on the reinforcing steel under the concrete cover. Corrosion of reinforcing steel developes only and when the inherent protection of concrete decays (carbonation) and/or the passivating layer around the steel getting punctured by the chloride ions. The rate of development of this mechanism gets higher and higher in the structures that were designed and/or constructed with a view of strength for concrete only, taking the durability aspects aside. It has now been widely accepted that durability aspects should be given priority with consideration of service conditions and life, before the strength of the structure, to sustain and maintain it under the service loads and the environment. This search discusses how all forms of concrete and similiar cementitious environments protect embedded metals. It also presents evidence to explain how, and why, corrosion occurs in these structures, even in the absence of deicing salts, marine environments, or other salt sources. Factors leading to corrosion in reinforcing elements in concrete, with proposed solution and measures for protection against corrosion and for repairing concrete structures with corroded steel elements. Keywords : Reinforcing Concrete, Steel, Reinforcement Corrosion, Service Life, Strength XI