Uluslararası ticaret ve lojistikte kullanılan çekici araçların TOPSIS yöntemiyle optimum olanının belirlenmesi
Determining the optimum tractor vehicles used in international trade and logistics using TOPSIS method
- Tez No: 992119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SELİM EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de karayolu yük taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren firmaların tercih ettikleri çekici araçların, çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemlerinden TOPSIS yaklaşımı ile değerlendirilmesini konu edinmektedir. Yüksek maliyetli taşıma araçlarının temini sürecinde, gerek bireysel kullanıcılar gerekse kurumsal işletmeler açısından karar verme süreçlerinin bilimsel yöntemlerle desteklenmesinin gerekliliği, çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araç seçiminde dikkate alınacak değerlendirme ölçütleri, alan uzmanlarının görüşleri ve kapsamlı literatür taraması doğrultusunda belirlenmiştir. Söz konusu kriterlere ilişkin veriler, ilgili araçlar sahibi kişi ve firmalarla yapılan görüşmeler ve teknik belgelerden elde edilmiştir. Elde edilen bu nicel veriler, TOPSIS yöntemi çerçevesinde modellenmiş ve alternatifler arasından en uygun seçeneğin belirlenmesine yönelik analiz gerçekleştirilmiştir. Üç bölümden oluşması öngörülen tezin ilk bölümünde karayolu yük taşımacılığı konusu ele alınmış, lojistikteki önemine değinilmiştir. Karayolu yük taşımacılığında ülkemiz ve dünya ölçeğinde değerlendirmeler yapılmıştır. Tezin ikinci bölümünde karar verme teorisi ve çok kriterli karar verme yöntemleri ele alınmış, özellikle uygulamada kullanılan TOPSIS yöntemi ayrıntılı biçimde açıklanmıştır. Tezin son bölümünde ise likert ölçeği ile elde edilen saha bulguları belirlenen kriterler çerçevesinde TOPSIS yöntemi ile analiz edilerek sonuçlar ortaya çıkarılmıştır. Sonuç bölümünde yapılan çalışmanın sonuçları değerlendirilmiş, çıkarımlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on evaluating the vehicles preferred by companies operating in the road freight transportation sector in Türkiye using the Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS), one of the multi-criteria decision-making (MCDM) methods. The primary objective of the research is to highlight the necessity of supporting decision-making processes with scientific methods—both for individual users and corporate enterprises—in the procurement of high-cost transportation vehicles. The evaluation criteria to be considered in vehicle selection were determined based on expert opinions and an extensive review of the literature. Data related to these criteria were obtained through interviews with vehicle owners and companies, as well as from technical documents. These quantitative data were then modeled within the framework of the TOPSIS method, and an analysis was conducted to identify the most suitable alternative among the options. The thesis is structured into three main chapters. The first chapter discusses the concept of road freight transportation and addresses its importance in logistics. It also provides assessments of the sector both in Türkiye and on a global scale. The second chapter examines decision-making theory and multi-criteria decision-making techniques, with a detailed explanation of the TOPSIS method, particularly its applications. The final chapter presents the field findings obtained using a Likert scale, which were analyzed through the TOPSIS method within the framework of the determined criteria, leading to the identification of results. In the conclusion, the findings are evaluated, also implications and recommendations are provided.