Uluslararası lojistikte taşımacılık faaliyetlerinin çevre üzerindeki etkileri
The effects of transportation activities on the environment in international logistics
- Tez No: 874393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBERK ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Uluslararası Ticaret, Transportation, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Uluslararası lojistik insanlık için çok önemli bir noktada konumlanmaktadır. Yaşam var olduğu sürece, üretim ve tüketim de var olacaktır. İnsan istek ve ihtiyaçlarının, malzemelerin, hammaddelerin taşınması, insan ulaşımının sağlanması, yüklerin veya insanların istenilen yerde istenilen zamanda olabilmesi Lojistik biliminin faaliyet konusudur. Bu faaliyetler ulusal yapılabileceği gibi uluslararası boyutta da gerçekleştirilebilmektedir. Günümüzde malların taşınması işlemi taşımacılık olarak adlandırılırken, insanların taşınması işlemi ulaştırma olarak adlandırılmaktadır. Sürdürülebilirlik ortaya çıktığı zamandan günümüze kadar pek çok farklı alanda birlikte kullanılmıştır. Tanımlamak gerekirse Sürdürülebilirlik kısaca günümüz faaliyetlerinin gerçekleştirilirken kaynakların tüketilmemesi, geleceğin de varlığını sürdürebilmesi için ihtiyaç duyabileceği kaynakları tüketmemek olarak tanımlanabilmektedir. Sürdürülebilirliğin uygulanabilirliği, kaynakların tüketilmemesine ve kullanılan kaynakların yerine konulabilmesine bağlıdır. Doğa kendi içerisinde bir bütün halinde çalışan bir ekosisteme sahiptir. Bu ekosistemde tüm canlı ve cansız varlıklar birlikte bulunmaktadır. Her biri birbiri ile bağlantılı ve birbirleri için önemi büyüktür. Bu durum bir zincirin halkaları gibi düşünülebilir. Bu canlılardan bir tanesinin yok olması demek, zincirin halkalarından birinin yok olmasına, etkileşimde bulunduğu diğer canlıların varlığını olumsuz yönde etkileyebilecek, hatta yok olmasına neden olabilecektir. Sürdürülebilirlikle ilişkili olan bir diğer husus çevre kirliliğidir. Ekologlara göre çevre kirliliği aşırı yapılaşmanın, sanayileşmenin ve ulaşım araçlarındaki artışla beraber artmaktadır. Artan çevre kirliliği, doğal felaketler, küresel ısınma gibi pek çok sorunu da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle bu çalışmanın konusu olan Lojistik Faaliyetlerin Çevresel Etkilerinin incelenmesi, sürdürülebilirlik kapsamında ele alınması ve lojistiğin alt unsuru olan taşımacılık sektörünün araştırılması büyük önem taşımaktadır. Lojistiğin sürdürülebilir bir sisteme dönüştürülebilmesi için sadece çevre değil, sosyal ve ekonomik yönlerinin de sürdürülebilir bir bakış açısı ile değerlendirilmesi gerekmektedir. Taşımacılık sektöründe sürdürülebilir bir sistemin geliştirilebilmesi için, uygun taşıma modunun seçilmesi büyük önem taşımaktadır. Böylece yakıt tüketiminin minimuma indirilerek karbon salınımının azaltılması sağlanacaktır. Lojistikte kullanılacak taşıma araçlarının periyodik bakımlarının gerçekleştirilmesi, doğru taşıma modlarının seçilerek taşıma trafiğinin azaltılması sürdürülebilir lojistik faaliyetlerinin bazıları olarak sıralanabilmektedir. Lojistiğin sürdürülebilir bir şekilde çalıştırılması sadece taşımacılık alanında yapılacak iyileştirmelerle kalmayıp, lojistikte kullanılacak depolama hizmetlerinin de sürdürülebilir bir lojistik çerçevesinde gerekli düzenlemelerinin yapılması gerekmektedir. Stok maliyetlerinin düşürülmesi, sera gazlarının azaltılması ile doğru orantılı olacaktır. Stokların azaltılması muhafaza edilen hammaddelerin veya malzemelerin ısıtılma ve soğultulma işlemlerinin azaltılmasını, depolama maliyetlerinin düşürülmesini, enerji tüketiminin azaltılmasını sağlayacaktır. Çalışma kapsamında uluslararası taşımacılık faaliyetlerinin çevreye verdiği zararlar emisyon değerleri üzerinden incelenmektedir. Sera gazları atmosferde birikerek küresel ısınmayı tetikleyen gazlardır. Bu gazlar içerisinde en tehlikeli sera gazı miktar bakımından en fazla olan karbondioksit gazı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle çalışmada karbon emisyonları değerleri esas alınmıştır. Günümüzde artan çevre sorunları, küresel ısınma, iklim değişiklikleri, nesli tükenen hayvanlar düşünüldüğünde, bu ve bu gibi konuların araştırılması konunun önemini ve ciddiyetini anlatmaktadır. Uluslararası lojistik faaliyetlerinin çevre üzerindeki etkisi ekonometrik analizler aracılığıyla test edilmektedir. Araştırma modelinin temeli Çevresel Kuznets Eğrisine dayanmaktadır ve lojistiğin çevre üzerindeki etkisi panel veri yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Çalışma taşımacılık türleri hakkında oldukça kapsamlı bilgiler vermekte, taşımacılık türlerinin emisyon değerleri üzerinden yeni taşıma modellerinin uygulanabilmesi açısından fikir vermektedir. Uluslararası lojistiğin karbon emisyonları üzerinden çevresel etkilerinin incelenmesi konusu, alanında yazılmış ilk tez olması bu çalışmanın önemini vurgulamakta ve literatüre katkı sağlaması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
International logistics is located at a very important point for humanity. As long as life exists, production and consumption will also exist. The transportation of human request and needs, materials, raw materials, human transportation, the presence of loads or people at the desired place and at the desired time is the field of activity of the science of logistics. These activities can be carried out nationally as well as internationally. Today, the process of transporting goods is called transportation, while the process of transporting people is called transportation. Sustainability has been used together in many different areas since its inception. To define, Sustainability; In short, it can be defined as not consuming resources while carrying out today's activities and not consuming the resources that the future may need in order to survive. The applicability of sustainability depends on the fact that resources are not consumed and that the resources used can be put back into place. Nature has an ecosystem that works as a whole. In this ecosystem, all living and non- living beings exist together. Each of them is interconnected and important to each other. This situation can be thought of as links in a chain. The disappearance of one of these creatures may mean the disappearance of one of the links of the chain, adversely affecting the existence of other living things with which it interacts, or even causing its extinction. Another issue related to sustainability is environmental pollution. According to ecologists, environmental pollution is increasing with excessive construction, industrialization and the increase in means of transportation. It brings with it many problems such as increasing environmental pollution, natural disasters, and global warming. For this reason, it is of great importance to examine the Environmental Impacts of Logistics Activities, which is the subject of this study, to consider it within the scope of sustainability and to investigate the transportation sector, which is the sub- element of logistics. In order for logistics to be transformed into a sustainable system, not only the environment, but also its social and economic aspects should be evaluated from a sustainable perspective. In order to develop a sustainable system in the transportation sector, it is of great importance to choose the appropriate transportation mode. Thus, it will be ensured that fuel consumption is minimized and carbon emissions are reduced. Periodic maintenance of transportation vehicles to be used in logistics, reducing transportation traffic by choosing the right transportation modes can be listed as some of the sustainable logistics activities. Sustainable operation of logistics requires not only improvements to be made in the field of transportation, but also the necessary arrangements of the storage services to be used in logistics within the framework of a sustainable logistics. Reducing inventory costs will be directly proportional to reducing greenhouse gases. Reducing stocks will reduce the heating and cooling processes of stored raw materials or materials, reduce storage costs, and reduce energy consumption. Within the scope of the study, the damages caused by international transportation activities to the environment are examined through emission values. Greenhouse gases are gases that accumulate in the atmosphere and trigger global warming. Among these gases, the most dangerous greenhouse gas is considered to be carbon dioxide gas, which is the highest in terms of amount. For this reason, the study is based on carbon emissions values. Considering the increasing environmental problems, global warming, climate changes, and extinct animals today, the research of these and similar issues explains the importance and seriousness of the subject. The impact of international logistics activities on the environment is tested through econometric analysis. The basis of the research model is based on the Environmental Kuznets Curve, and the impact of logistics on the environment is carried out using the panel data method. The study provides very comprehensive information about the types of transportation and gives an idea in terms of the implementation of new transportation models based on the emission values of the transportation types. The fact that it is the first thesis written in the field of examining the environmental effects of carbon emissions in international logistics emphasizes the importance of this study and is important in terms of contributing to the literature.