İbrahim Aczî Kendi'nin Yâdigâr (Besmele-i Şerîfin Faziletleri) isimli eseri (Transkripsiyonlu metin-inceleme)
The work of İbrahim Aczi Kendi titled Yadigar (The Virtues of Basmalah)
  1. Tez No: 992127
  2. Yazar: ŞUHEDA HABİBE ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE FARSAKOĞLU EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Din, Turkish Language and Literature, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, İbrahim Aczî Kendi'nin hayatı, eserleri, edebî kişiliği ve Yâdigâr (Besmele-i Şerîfin Faziletleri) isimli eseri incelenmiştir. Yâdigâr, besmelenin fazileti ve sırlarını tefsir ve hadis kaynaklarından faydalanarak açıklayan 20. yüzyılın sonlarında yazılmış bir besmele risalesidir. Bu çerçeveden bakıldığında eser derleme bir çalışma görünümündedir. Aczî, mensur olarak kaleme aldığı bu eserinde besmelenin tefsiri ve manevi sırlarını dokuz fasılda incelemiş, sade bir dil ile okuyucuya sunmuştur. Her fasılda besmele hangi açıdan ele alınmışsa konuya uygun hadisler derlenmiştir. Aczî, besmelenin faziletini, insanların besmeleden nasıl istifade edeceğini tasavvufî açıdan da açıklamıştır. Çalışmamızda öncelikle Yâdigâr isimli eserin muhtevası incelenmiş sonrasında transkripsiyonlu metni okuyucuya sunulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde öncelikle genel bir giriş yapılmış ardından besmele kullanımının nasıl ve ne zaman başladığı ve bu kullanımının zaman içerisindeki değişimi açıklanmıştır. İkinci bölümde ilim dallarına göre besmele kullanımına değinilmiştir. Üçüncü bölümde müellifin hayatı, edebî kişiliği ve eserleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise eserin şekli ve muhtevası hakkında bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde transkripsiyonlu metin bulunmaktadır. Çalışmanın son bölümü olan altıncı bölümde ise sonuç ve tartışma yer almaktadır. Ayrıca çalışmanın sonunda yer alan ekler kısmına eserle ilgili fikir vermesi ve müellifin yazım şeklinin görülmesi açısından örnek varaklar ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the life, works, literary personality, and the work titled“Yâdigâr”(The Virtues of the Bismillah) by İbrahim Aczî Kendi.“Yâdigâr”is a treatise on the Bismillah written in the late 20th century, explaining its virtues and secrets using tafsir (Quranic exegesis) and hadith (prophetic traditions). From this perspective, the work appears as a compilation. In this prose work, Aczî examines the interpretation and spiritual secrets of the Bismillah in nine chapters, presenting them to the reader in a simple language. In each chapter, hadiths relevant to the topic are compiled. Aczî also explains the virtues of the Bismillah and how people can benefit from it from a Sufi perspective. In this study, the content of the work“Yâdigâr”is first examined, and then its transcribed text is presented to the reader. The first part of the study provides a general introduction, followed by an explanation of how and when the use of the Basmala (the phrase“In the name of Allah, the Most Gracious, the Most Merciful”) began and its changes over time. The second part discusses the use of the Basmala according to different branches of knowledge. The third part examines the author's life, literary personality, and works. The fourth part provides information about the form and content of the work. The fifth part contains the transcribed text. The sixth and final part of the study includes a conclusion and discussion. Additionally, sample pages have been added to the appendices at the end of the study to provide insight into the work and to illustrate the author's writing style.