Türkiye'de neoliberal tarım politikalarının yerel yansımaları: Gıda güvencesi ve güvenliği sorununu Merzifon köyleri üzerinden incelemek
Local reflections of neoliberal agricultural policies in Turkey: The examination of food security & safety through the villages of Merzifon
- Tez No: 992141
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ERBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın konusu Türkiye'deki tarımsal dönüşüm ve yaşanan tarım gıda güvencesi ve güvenliği sorununu Amasya'nın Merzifon ilçesindeki köylerde tarımsal üretim yapan çiftçilerin yaşadıkları deneyim ve anlam dünyaları üzerinden anlamak ve açıklamaktır. Dünyada neredeyse her yıl artan açlık oranları, kırsal nüfus oranındaki azalma ve kuraklık, su sıkıntısı, toprak çölleşmesi gibi ekolojik sorunlar tarım gıda güvencesi ve güvenliği konusunda risk ve sorunları beraberinde getirmektedir. Bu sorunlar dünyanın küresel ekonomik yapılanması nedeniyle merkezden ziyade yerel olanı çok daha fazla etkilemekte ve değiştirip dönüştürmektedir. Bu tez çalışması ise dünyada yaşanan tarım ve gıda güvencesi ve güvenliği sorununu mikro bir örnek olarak Merzifon'un köylerinde tarımsal üretim yapan çiftçilerin yaşadıkları bu değişim ve dönüşümü nasıl algıladıklarına, nasıl tecrübe ettiklerine ve bu süreçte tarımsal üretimi sürdürebilmek için ne gibi stratejiler uyguladıklarına başvurarak tarım gıda güvence ve güvenlik sorunlarını anlama ve açıklamaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
The increasing rates of hunger around the world, the decline in the rural population, and ecological problems such as drought, water scarcity, and soil desertification bring risks and challenges to agricultural food security and safety. These problems affect and transform local communities much more than central ones due to the global economic structure of the world. This thesis study will attempt to understand and explain agricultural food security and safety issues by examining how farmers engaged in agricultural production in the villages of Merzifon perceive and experience these changes and transformations, and what strategies they implement to sustain agricultural production during this process, using the agricultural and food security and safety issues experienced worldwide as a micro example.