Doğum sonu erken taburculukta lohusalara verilecek sağlık eğitimi ve evde bakımın postpartum komplikasyonlar ve anksiyete düzeyine etkisi
The Effects of health education and home care which will be given to the cenfined women in the time of postpartum early discharge on postpartum complications and anxiety level
  1. Tez No: 99218
  2. Yazar: İLKNUR ATICI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEBAHAT GÖZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
IV ÖZET Bu araştırma, normal doğum yapan lohusalara verilecek sağlık eğitimi ve evde bakımın postpartum komplikasyonlar ve anksiyete üzerine etkisini araştırmak amacıyla yarı deneysel araştırma yöntemine uygun olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına, Ordu ili Doğum ve Çocuk Bakımevi'nde 15.01.2000- 15.04.2000 tarihleri arasında normal doğum yapan, okuma-yazma bilen, Ordu il merkezinde oturan, 24 saat ve daha kısa sürede taburcu edilen 50 deney -50 kontrol olmak üzere toplam 100 lohusa alınmıştır. Deney grubundaki lohusalara hastaneden taburcu olmadan önce ve evlerinde postpartum döneme yönelik sağlık eğitimi verilmiştir. Veriler soru formu ve Spielberger durumluk-sürekli anksiyete envanteri ile toplanmış, yüzdelik, ortalama, t-testi, varyans (F), korelasyon(r) ve ki-kare analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Deney grubundaki lohusalann %92'si, kontrol grubundaki lohusaların %90'ı erken taburcu olmayı istemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was carried out as suitable for semi-experimental research method with the arm of investigating the impact of care at home and health education which will be given to cenfined women on postpartum complications and anxiety. Total 100 cenfined women, 50 of them are experiment group, 50 of them are control group, discharge from hospital in 24 hours or in shorter time, living in Ordu city- centre, literate, giving normal birth between in the dates 15.01.2000 and 15.04.2000 in Ordu Birth and Child Core house, were included in The Research Content. Health education directed to postpartum period was given to cenfined women in experiment group at their homes before leaving the hospital. The data were collected by means of question form, Spielberger Situation- Permanent Anxiety Inventory, and they were evaluated by using percentage, mean, t- test, varians, correlation and chi-square analysis. 92% of cenfined women in experiment group and 90% of those in control group wanted to discharged early.