Ratlarda lipopolisakkarit le indüklenen sepsise bağlı karaciğer hasarında Phoenixin-14'ün koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of the protective effect of Phoenixin-14 in liver damage due to sepsis induced by lipopolysaccharide in rats
- Tez No: 992187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN KUTLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Bilimler Bilim Dalı
Özet
Amaç: Sepsis, enfeksiyona bağlı sistemik inflamatuvar yanıt sonucu gelişen, ateş, organ disfonksiyonu ve hematolojik değişikliklerle seyreden yüksek mortaliteli bir tablodur. Bu çalışmada, lipopolisakkarit (LPS) ile indüklenen sepsis modelinde Phoenixin-14 (PNX-14) uygulamasının ateş, inflamasyon, tam kan sayımı (CBC), karaciğer hasarı, oksidatif stres ve apoptoz üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Yirmi dört erkek Sprague-Dawley sıçan kontrol, LPS ve LPS+PNX- 14 (n=8) gruplarına ayrılmıştır. LPS grubuna 1. saatte intraperitoneal (İP) 5 mg/kg LPS, LPS+PNX-14 grubuna ise 0. ve 2. saatlerde 50 µg/kg PNX-14 ve 1. saatte 5 mg/kg LPS uygulanmıştır. Rektal sıcaklık 8 saat izlenmiştir. CBC analizi yapılmıştır. Serum ve dokuda tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α) ve interlökin-1 beta (IL-1β); karaciğer dokusunda malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD) ve myeloperoksidaz (MPO) düzeyleri ELISA ile ölçülmüştür. Serum aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT) ve laktat dehidrogenaz (LDH) düzeyleri belirlenmiş, apoptoz Terminal deoksinükleotidil transferaz aracılı dUTP nick-end labeling (TUNEL) yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular: LPS, TNF-α ve IL-1β düzeylerini artırmış; PNX-14 bu artışı azaltmıştır (p<0,05). LPS grubunda lenfosit (LYM) ve trombosit (PLT) sayıları azalırken, nötrofil (NEUT) ve monosit (MO) sayıları artmıştır. PNX-14, LYM ve NEUT düzeylerini normale yaklaştırmış; ancak PLT ve eritrosit (RBC) düzeylerini azaltmıştır (p<0,05). LPS'ye bağlı ateş artışı PNX-14 ile azalmıştır (p<0,05). LPS grubunda AST, ALT ve LDH düzeyleri artmış, PNX-14 bu düzeyleri düşürmüştür (p<0,05). LPS, MDA ve MPO düzeylerini artırıp SOD'u azaltmış; PNX-14 bu değişiklikleri tersine çevirmiştir (p<0,05). TUNEL pozitif hücre sayısı LPS grubunda artmış, PNX-14 ile azalmıştır (p<0,05). Sonuç: Phoenixin-14, LPS ile indüklenen sepsis modelinde inflamasyon ve ateşi azaltmış; hematolojik, oksidatif ve apoptotik değişiklikler ile karaciğer hasarı üzerinde düzenleyici etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Sepsis is a high-mortality condition characterized by fever, organ dysfunction, and hematological alterations caused by an infection-induced systemic inflammatory response. This study investigated the effects of Phoenixin-14 (PNX-14) on fever, inflammation, complete blood count (CBC), liver injury, oxidative stress, and apoptosis in a lipopolysaccharide (LPS)-induced sepsis model. Materials and Methods: Twenty-four male Sprague–Dawley rats were assigned to control, LPS, and LPS+PNX-14 groups (n=8). The LPS group received 5 mg/kg LPS intraperitoneally (IP) at 1 h, while the LPS+PNX-14 group received 50 µg/kg PNX-14 at 0 and 2 h in addition to LPS. Rectal temperature was monitored for 8 h. CBC analysis was performed. Tumor necrosis factor-alpha (TNF-α) and interleukin-1 beta (IL-1β) levels were measured in serum and tissues, while malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), and myeloperoxidase (MPO) levels were assessed in liver tissue by ELISA. Serum aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), and lactate dehydrogenase (LDH) levels were analyzed biochemically, and apoptosis was evaluated using the terminal deoxynucleotidyl transferase-mediated dUTP nick-end labeling (TUNEL) assay. Results: LPS significantly increased TNF-α and IL-1β levels, whereas PNX-14 significantly attenuated these increases (p<0.05). LPS decreased lymphocyte (LYM) and platelet (PLT) counts and increased neutrophil (NEUT) and monocyte (MO) counts; PNX-14 restored LYM and NEUT levels toward normal but reduced PLT and red blood cell (RBC) counts (p<0.05). LPS-induced fever was significantly reduced by PNX-14 (p<0.05). Elevated AST, ALT, and LDH levels in the LPS group were significantly decreased following PNX-14 treatment (p<0.05). LPS increased MDA and MPO levels and decreased SOD activity, while PNX-14 reversed these changes (p<0.05). The number of TUNEL-positive cells increased after LPS administration and was significantly reduced by PNX-14 (p<0.05). Conclusion: Phoenixin-14 reduced inflammation and fever and exerted protective effects on hematological parameters, oxidative stress, apoptosis, and liver injury in an LPS-induced sepsis model.