Ratlarda L-Arginin ile indüklenen deneysel akut pankreatit modelinde Phoenixin-14'ün inflamasyon, oksidatif stres ve apoptoz üzerine etkisi
The effects of Phoenixin-14 on inflammation, oxidative stress, and apoptosis in an L-Arginine–induced experimental acute pancreatitis model in rats
- Tez No: 992188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN KUTLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Akut pankreatit, artmış oksidatif stres, belirgin inflamatuvar yanıt ve etkinleşen apoptoz mekanizmalarının rol aynadığı ani başlayan bir pankreas inflamasyonudur. Phoenixin-14 (PNX-14), inflamasyon, oksidatif stres ve apoptoz üzerinde etkisi olabilecek olan endojen bir nöropeptitdir. Bu çalışmanın amacı, deneysel akut pankreatit modelinde PNX-14 uygulamasının oksidatif stres, inflamasyon ve apoptoz üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmada yirmi sekiz adet Sprague-Dawley, erkek rat kullanıldı. Ratlar kontrol (n=8), L-Arginin (L-Arg) (n=10) ve L-Arg + PNX-14 (n=10) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna 0,4 ml/100 gr salin (0., 1. ve 2. saatlerde), L-Arg grubuna 0,4 ml/100 gr salin (0. saatte) + 250 mg/100 g L-Arg (1. ve 2. saatlerde) ve L- Arg + PNX-14 grubuna 250 mg/100 g L-Arg (1. ve 2. saatlerde) ile 50 µg/kg PNX-14 (0. ve 2. saatlerde), intraperitoneal olarak uygulanmıştır. Ratlar, uygulamaların tamamlanmasından 24 saat sonra ötenazi edilmiştir. Serum ve pankreas dokusunda interlökin-1 beta (IL-1β), interlökin-6 (IL-6) ve interlökin-10 (IL-10) düzeyleri ile pankreas dokusunda süperoksit dismutaz (SOD), malondialdehit (MDA) ve miyeloperoksidaz (MPO) düzeyleri ELISA yöntemiyle analiz edilmiştir. Serum amilaz, lipaz ve glikoz düzeyleri biyokimyasal olarak ölçüldü. Pankreasta asiner nekroz, ödem ve hemoraji histopatolojik olarak; apoptoz ise TUNEL yöntemiyle değerlendirildi. Parametrik veriler tek yönlü ANOVA ve Tukey HSD, parametrik olmayan veriler Kruskal–Wallis testiyle analiz edildi. L-Arg IL-1β ve IL-6'yı anlamlı biçimde artırırken, PNX-14 bu artışı azalttı (p<0,05). L-Arg'ile düşen IL-10 düzeyi PNX-14 ile yükseldi (p<0,05). L-Arg'e bağlı artan amilaz ve lipaz düzeyleri PNX-14 ile normale döndü. Ayrıca tedavi grubunda glikoz düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşüktü (p<0,05). L-Arg, kontrol grubuna kıyasla pankreasta SOD düzeylerini anlamlı olarak düşürürken MDA ve MPO düzeylerini artırdı (p<0,05). PNX-14 tedavisi, L-Arg grubuna göre SOD ve MPO düzeylerini anlamlı biçimde iyileştirdi (p<0,05) ve MDA düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı olmasa da azalma eğilimine neden oldu. Histopatolojik incelemede, L-Arg grubunda kontrol grubuna göre belirgin asiner hücre nekrozu, ödem, hemoraji, inflamasyon ve apoptoz seviyelerinde artış saptanırken, PNX-14 uygulaması bu hasar bulgularını L-Arg grubuna göre anlamlı derecede azalttı (p<0,05). PNX-14, L- Arg ile indüklenen akut pankreatit modelinde oksidatif stresi azaltarak, inflamasyonu ve apoptozu baskılayarak, histopatolojik hasarı hafifleterek pankreas dokusunu koruyucu etki göstermiştir. Bu çalışma, PNX-14'ün akut pankreatit tedavisinde potansiyel fayda sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Acute pancreatitis is a sudden pancreatic inflammation in which increased oxidative stress, a pronounced inflammatory response, and activated apoptosis mechanisms play key roles. Phoenixin-14 (PNX-14) is an endogenous neuropeptide with potential effects on inflammation, oxidative stress, and apoptosis. This study aimed to evaluate the effects of PNX-14 on oxidative stress, inflammation, and apoptosis in an experimental acute pancreatitis model. Twenty-eight male Sprague–Dawley rats were used and assigned to three groups: Control (n=8), L-Arginine (L-Arg) (n=10), and L-Arg + PNX-14 (n=10). The Control group received saline; the L-Arg group received saline followed by 250 mg/100 g L-Arg; and the treatment group received L-Arg plus 50 µg/kg PNX-14 intraperitoneally. Rats were euthanized 24 h after the final injection. Serum and pancreatic IL-1β, IL-6, IL-10, and tissue SOD, MDA, and MPO levels were measured by ELISA. Serum amylase, lipase, and glucose were analyzed biochemically. Pancreatic necrosis, edema, and hemorrhage were assessed histologically, and apoptosis by the TUNEL method. Parametric data were analyzed using one-way ANOVA and Tukey HSD; non- parametric data with the Kruskal–Wallis test. L-Arg significantly increased IL-1β and IL- 6, while PNX-14 reduced these levels (p<0.05). The L-Arg-induced decrease in IL-10 was reversed by PNX-14. Amylase and lipase elevations normalized with PNX-14, and glucose levels were lower than controls. L-Arg reduced SOD and increased MDA and MPO, whereas PNX-14 improved SOD and MPO and showed a slight reduction in MDA. Histopathology revealed marked necrosis, edema, hemorrhage, inflammation, and apoptosis in the L-Arg group, all significantly reduced by PNX-14 (p<0.05). PNX-14 protected pancreatic tissue by reducing oxidative stress, inflammation, apoptosis, and histopathological damage in L-Arg-induced acute pancreatitis. These findings suggest that PNX-14 may offer therapeutic potential in acute pancreatitis.