Studying the evolutionary history and conservation of the common pipistrelle in Türki̇ye by using acoustic and phylogenetic analyses, and ecological niche modeling
Akustik ve filogenetik analizler ile ekolojik niş modellemesi kullanılarak Türkiye'de cüce yarasanın evrimsel tarihinin ve korunmasının araştırılması
  1. Tez No: 992189
  2. Yazar: MAHA SALAMEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM RAŞİT BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Nearly all organisms, including bats, are being impacted by the rapid changes in the global climate. Among the bat species widely distributed in Turkey is the common pipistrelle. Like many other species, it is adversely affected by human-caused environmental changes, such as climate change, and dealing with new stressors, such as wind energy. Therefore, it is essential to study the evolutionary history of Pipistrellus pipistrellus and how it responds to stressors to comprehend its adaptive potential for future conservation and better understand population status and trends. In the first part of this study, samples from different localities representatively covering the bats' ranges in the western Palearctic that were not covered by Hulva et al., (2010) will be used to describe their population structure and to address details of their phylogeography. To advance our understanding of the P. pipistrellus attraction to wind turbines, and to forecast its mortality risk, the second section of this study will employ acoustic data gathered from wind farms located throughout Turkey. In the third part, an ecological niche model will be built to predict the future potential occurrences of P. pipistrellus despite stressors like climate change and wind energy.
Özet (Çeviri)
Neredeyse tüm organizmalar, yarasalar da dahil olmak üzere, küresel iklimdeki hızlı değişikliklerden etkilenmektedir. Türkiye'de yaygın olarak dağılmış yarasa türlerinden biri olan yaygın pipistrellenin bu değişikliklerden olumsuz etkilendiği görülmektedir. Diğer birçok tür gibi, iklim değişikliği gibi insan kaynaklı çevresel değişikliklerden etkilenmekte ve rüzgar enerjisi gibi yeni stres faktörleri ile başa çıkmaktadır. Bu nedenle, Pipistrellus pipistrellus'un evrimsel geçmişini ve stres faktörlerine nasıl tepki verdiğini incelemek, gelecekteki koruma için uyum potansiyelini anlamak ve popülasyon durumu ile eğilimleri daha iyi anlamak için esastır. Bu çalışmanın ilk bölümünde, Hulva et al.(2010) tarafından ele alınmayan Batı Palearktik bölgesinde yarasaların aralıklarını temsil eden farklı yerlerden örnekler kullanılacak ve popülasyon yapılarını tanımlamak ve filocoğrafya detaylarına dikkat çekmek amacıyla kullanılacaktır. P. pipistrellus'un rüzgar türbinlerine olan ilgisini anlamak ve ölüm riskini tahmin etmek için, çalışmanın ikinci bölümü Türkiye genelinde bulunan rüzgar çiftliklerinden toplanan akustik verileri kullanacaktır. Üçüncü bölümde ise iklim değişikliği ve rüzgar enerjisi gibi stres faktörlerine rağmen P. pipistrellus'un gelecekteki potansiyel yayılışlarını tahmin etmek için ekolojik bir niş modeli oluşturulacaktır.