RV tipi sikloid redüktörlerde modifiye disk geometrisine dayalı ideal tolerans aralıklarının analitik ve numerik incelenmesi
Analytical and numerical investigation of optimal tolerance ranges based on modified disk geometry in RV-Type cycloidal reducers
  1. Tez No: 992220
  2. Yazar: FIRAT YİGİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL AŞÇIOĞLU TEMİZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, RV tipi sikloid redüktörlerin ikinci kademesinde yer alan sikloid disk–pim temas mekanizması analitik ve nümerik yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, literatürde tanımlı modifiye sikloid disk geometrisinin analitik bir yaklaşım çerçevesinde ele alınması ve üretim toleranslarının dinamik temas davranışı üzerindeki etkilerinin sayısal analizler yardımıyla değerlendirilmesidir. Bu kapsamda, modifiye sikloid eğrisi analitik yaklaşım temel alınarak incelenmiş ve oluşturulan üç boyutlu rijit–rijit temas modeli yardımıyla geometrik ve kinematik tutarlılığı değerlendirilmiştir. Rijit model altında elde edilen sonuçlar, temas noktalarının analitik yaklaşım ile uyumlu olduğunu göstermiş ve kullanılan geometrik temsilin sayısal analizler için uygun bir temel oluşturduğunu ortaya koymuştur. Geometrik doğrulamanın ardından, temas bölgesindeki deformasyon etkilerini ve sayısal modelin davranışını ön değerlendirme amacıyla üç boyutlu esnek–rijit temas analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu analizler, hesaplama maliyeti ve mesh çözünürlüğü gibi sayısal kısıtlar nedeniyle sınırlı bir kapsamda ele alınmış; elde edilen bulgular, tolerans etkilerinin daha ayrıntılı biçimde incelenebilmesi için sadeleştirilmiş modellere geçilmesi gerektiğini göstermiştir. Bu doğrultuda çalışmanın ana değerlendirme aşamasında, pim ve sikloid disk deformasyonlarının temas davranışı üzerindeki etkisini daha etkin biçimde inceleyebilmek amacıyla iki boyutlu esnek–esnek transient analizler gerçekleştirilmiştir. Bu analizlerde yarıçap toleransları, konum hataları ve eksantriklik gibi farklı geometrik sapmaların dinamik temas koşulları altındaki etkileri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, toleransların temas bölgesinde yük paylaşımı, yerel gerilme dağılımları, kontak basıncı ve moment aktarımı üzerinde belirgin etkiler oluşturduğunu göstermektedir. Çalışma kapsamında yapılan değerlendirmeler, toleransların artmasıyla birlikte temasın daha sınırlı bölgelerde yoğunlaşabildiğini ve bu durumun yerel gerilme ve temas basıncı seviyelerinde artışa yol açabildiğini ortaya koymuştur. Bu davranışlar, temas mekanizmasının geometri ve toleranslara duyarlı olduğunu vurgulayan literatürdeki genel yaklaşımlarla uyumludur. Sonuç olarak bu tez, RV tipi sikloid redüktörlerde modifiye disk geometrisine dayalı tolerans etkilerinin, analitik bir yaklaşım ile desteklenen nümerik analizler yardımıyla yorumlanabilir bir çerçevede incelenebileceğini göstermektedir. Elde edilen bulguların, ideal tolerans aralıklarının belirlenmesine yönelik çalışmalara ve sikloid redüktör tasarımına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the contact mechanism between the cycloid disk and pins in the second stage of RV-type cycloid reducers is investigated using analytical and numerical methods. The main objective of the study is to examine the modified cycloid disk geometry defined in the literature within an analytical approach and to evaluate the effects of geometric tolerances on dynamic contact behavior through numerical analyses. Within this scope, the modified cycloid curve is examined based on analytical considerations, and its geometric and kinematic consistency is evaluated using a three-dimensional rigid–rigid contact model. The results obtained from the rigid model show that the contact points are consistent with the analytical approach, indicating that the adopted geometric representation is consistent with numerical contact analyses. Following the geometric verification stage, three-dimensional flexible–rigid contact analyses are performed as a preliminary investigation to observe the effect of deformation in the contact region and to assess the general behavior of the numerical model. Due to computational cost and mesh resolution limitations, these analyses are conducted within a limited scope, and the observations suggest that simplified models are more suitable for a detailed evaluation of tolerance effects. Accordingly, the main part of the study is carried out using two-dimensional flexible–flexible transient analyses, which allow a more efficient examination of the influence of pin and cycloid disk deformations on contact behavior. In these analyses, the effects of different types of geometric deviations, such as radius tolerances, positional errors, and eccentricity, are evaluated under dynamic contact conditions. The results indicate that geometric tolerances have a significant influence on load distribution, local stress levels, contact pressure, and moment transmission in the contact region. The evaluations performed in this study show that increasing tolerance levels may cause contact to concentrate over more limited regions, leading to higher local stress and contact pressure values. These observations are consistent with general findings reported in the literature, which emphasize the sensitivity of contact behavior to geometry and tolerances. In conclusion, this thesis demonstrates that the effects of geometric tolerances associated with modified disk geometry in RV-type cycloid reducers can be investigated by combining an analytical approach with numerical contact analyses. The results obtained in this study are considered to contribute to a better understanding of how geometric tolerances influence contact behavior and may support future design-oriented studies on RV-type cycloid reducers.