Hegel'in erken dönem metinlerinde sistem fikrinin ortaya çıkışı
The emergence of the idea of system in Hegel's early writings
  1. Tez No: 992391
  2. Yazar: HALİT MELİH DİNÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ EKEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Hegel entelektüel çalışmalarına ufkunda sistematik felsefe olmaksızın başlamıştır. Kendisi erken gençlik döneminde çoğunlukla sosyo-politik ve dinsel konulara eğilmiştir. Fakat zamanla sistematik felsefeye ve filozoflara doğru evrilen alakası onu hali hazırda Avrupa felsefesinin en büyük ve en son sistem filozoflarından biri haline getirmiştir. Burada ilgisizlik ve zamanla artan alakanın kavramsal zeminini çözmek felsefe tarihi içerisinde anlaşılması en güç filozoflardan biri olan Hegel'in özgün sistem felsefesini anlamak bakımından faydalı olacaktır. Bunun da ötesinde, bu çalışmanın neticesinde gösterilmek istenen esas mesele sosyo-politik, dinsel, ahlaki meselelere ilişkin yaklaşımlarımızın kendileriyle sınırlı kalmadıkları ve bunların anlaşılıp müdahale edebilmenin ancak sistemli bir düşünüş içerisinden mümkün olduğunun gösterilmesidir. Bunun yapılabilmesi için Hegel'in sistem felsefesine doğru itilmesine sebep olan kavramsal zeminin teşhiri gerekmektedir. Bu çalışma Hegel'in özelinde bir inceleme olmakla beraber, sistematik düşünüşe ilişkin bir zorundalığımız olup olmadığı fikrini bu bağlamda mercek altına alarak ve son büyük sistem filozoflarından birinin eserlerinin kavramsal değişimi ve en neticede kaçınılmaz şekilde sistematik felsefeye itilmesinin münferit bir savrulma olmadığının gösterilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Hegel began his intellectual endeavors without systematic philosophy on his horizon. In his early youth, he primarily focused on socio-political and religious subjects. However, his evolving interest towards systematic philosophy and philosophers eventually established him as one of the greatest and last system philosophers in European philosophy. Deconstructing the conceptual groundwork of this initial disinterest and subsequent growing engagement will be beneficial for understanding Hegel's unique system of philosophy, given that he is one of the most challenging philosophers to comprehend within the history of philosophy. Furthermore, the main issue intended to be demonstrated as a result of this study is that our approaches to socio-political, religious, and ethical matters are never confined to themselves, and that comprehending and intervening in them is only possible through systematic thinking. To achieve this, it is necessary to expose the conceptual groundwork that propelled Hegel towards his system of philosophy. While this study is specifically an examination of Hegel, it also aims to scrutinize the idea of whether we have a necessity for systematic thinking in this context, and to demonstrate that the conceptual transformation in the works of one of the last great system philosophers, and his eventual, unavoidable push towards systematic philosophy, was not an isolated deviation