Diyalojik iletişim perspektifinden BIST 50 Sürdürülebilirlik Endeksinde yer alan şirketlerin sürdürülebilirlik web açılış sayfaları üzerine bir araştırma
A study on the sustainability web landing pages of companies listed in the BIST 50 Sustainability Index from a dialogic communication perspective
  1. Tez No: 992390
  2. Yazar: BEYZA ATASEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, BIST 50 Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan şirketlerin kurumsal web sitelerindeki sürdürülebilirlik açılış sayfalarını Kent ve Taylor'un (1998) diyalojik iletişim modeli çerçevesinde değerlendirmektir. Araştırma kapsamında, sürdürülebilirlik sayfası bulunmayan veya analiz ölçütlerini karşılamayan şirketler kapsam dışında bırakılmış; toplam 46 şirketin sürdürülebilirlik sayfası, içerik analizi ve ikili kodlama (0–1) tekniğiyle incelenmiştir. Değerlendirmede diyalojik döngü, enformasyonun kullanışlılığı, yeniden ziyaretlerin sağlanması, arayüz kullanım kolaylığı ve ziyaretçilerin elde tutulması olmak üzere beş temel ilke ve bu ilkelere ilişkin alt göstergeler kullanılmıştır. Bulgular, incelenen şirketlerin sürdürülebilirlik sayfalarında özellikle enformasyonun kullanışlılığı ve arayüz kullanım kolaylığı ilkeleri açısından güçlü bir performans sergilediklerini göstermektedir. Sürdürülebilirlik raporlarına, strateji ve politikalara erişimin açık ve sistematik biçimde sunulması ile mobil uyumlu, tutarlı ve kullanıcı dostu arayüzler bu güçlü yönler arasında yer almaktadır. Buna karşılık, diyalojik döngü ve yeniden ziyaretlerin sağlanması ilkeleri bağlamında geri bildirim mekanizmalarının, paydaş katılımını teşvik eden araçların, abonelik sistemlerinin ve düzenli güncellenen sürdürülebilirlik içeriklerinin daha sınırlı olduğu görülmüştür. Ziyaretçilerin elde tutulması ilkesinde ise sayfa içi bağlantılar ve multimedya unsurlarının kısmen kullanıldığı, ancak kullanıcıyı sitede daha uzun süre tutacak yönlendirme ve öneri yapılarına her zaman sistematik biçimde yer verilmediği tespit edilmiştir. Genel olarak araştırma, kurumsal web sitelerinde sürdürülebilirlik odaklı bilgi sunumunun gelişmiş olduğunu, ancak diyalojik iletişim modelinin öngördüğü etkileşim ve paydaş katılımının henüz tam olarak yapılandırılmadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the sustainability landing pages of companies included in the BIST 50 Sustainability Index within the framework of Kent and Taylor's (1998) dialogic communication model. Within the scope of the research, companies that did not have a sustainability page or did not meet the analysis criteria were excluded, and the sustainability pages of a total of 46 companies were examined through content analysis and a binary coding technique (0–1). The assessment employed five core principles dialogic loop, usefulness of ınformation, generation of return visits, ease of ınterface, and conservation of visitors along with their respective sub-indicators. Findings reveal that the evaluated companies demonstrate strong performance particularly in the principles of information usefulness and interface usability. Clear and systematic access to sustainability reports, strategies, and policies, as well as mobile-compatible, consistent, and user-friendly interfaces, stand out as key strengths. In contrast, the principles of dialogic loop and generation of return visits were found to be comparatively weaker, as feedback mechanisms, stakeholder engagement tools, subscription systems, and regularly updated sustainability content were limited. Regarding the conservation of visitors principle, internal page links and multimedia elements were used to some extent; however, navigational structures and recommendation features that encourage users to stay on the site longer were not consistently implemented. Overall, the study indicates that while the presentation of sustainability-related information on corporate websites is well developed, the interaction and stakeholder engagement envisioned by the dialogic communication model have not yet been fully established.