Mersin Yenice lojistik merkezinde faaliyet gösteren işletmelerin merkezi kullanma düzeyinin belirlenmesi
Determining the level of utilization of the Mersin Yenice logistic center by operating firms
  1. Tez No: 992447
  2. Yazar: YEMLİHA YAVUZ DURUKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KISMET CİNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Uluslararası Ticaret, Transportation, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
Özet
Küreselleşmenin ve artan rekabetin etkisiyle, lojistiğin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle Türkiye'nin coğrafi konumu ve kalkınma planlarında lojistik üs olma hedefi göz önünde bulundurularak lojistik alanında yeni çözümler üretme gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları öncülüğünde lojistik merkezlerin kurulumuna başlanmıştır. Lojistik merkezler ile taşımacılık, elleçleme, depolama, ayrıştırma, konsolidasyon, ihracat, ithalat, gümrükleme, transit işlemler, alt yapı hizmetleri, danışmanlık, sigorta ve bankacılık gibi hizmetlerin ticari amaçlar doğrultusunda koordine edildiği ve lojistik hizmetlerin bir arada sunulduğu alanların oluşturulması hedeflenmiştir. Lojistik merkezlerin faaliyete geçmesi ile birlikte daha verimli lojistik sistemler kullanılarak işletmelerin rekabet gücünün arttırılması, lojistik maliyetlerin azaltılması, ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlanması ve taşımaların farklı modlarda yapılmasına olanak sağlanması hedeflenmiştir. Bu çalışmada Mersin Yenice Lojistik Merkezi'nde kullanıcı algısı nitel bir araştırma yöntemi ile incelenmiştir. Lojistik merkezi kullanan 16 katılımcının 14'ü ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve katılımcıların lojistik merkez algısı kullanıcı perspektifi yönünden değerlendirilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmelerde elde edilen bilgiler ile lojistik merkezin: hizmet kullanımı, karşılaşılan sorunlar, teslimat süresi, maliyet etkisi, bölgesel etkisi, güçlü ve zayıf yönleri, kullanım durumu, kiralık alan kullanımı ve hizmet yeterliliği gibi temalar oluşturularak bu temalar betimsel analiz yönetimi ile derinlemesine ele alınmıştır. Ayrıca katılımcı görüşleri, saha gözlemleri ve elde edilen ikincil kaynaklar derlenerek Mersin Yenice Lojistik Merkezi'nin SWOT analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgularda katılımcıların merkezi düzenli olarak kullandıkları ve taşımacılık, depolama, yükleme-boşaltma ve elleçleme hizmetlerinden faydalandıkları, verilen hizmetlerin katılımcılar tarafından yeterli bulunduğu ve merkezin bölgesel açıdan etkili olduğu değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma döneminde Mersin ilinde Yüksek Hızlı Tren projesi nedeniyle yol çalışmalarının devam etmesine bağlı olarak teslimat süresi ve maliyetlerde çift yönlü bir etki olduğu görülmüştür. Lojistik merkezin stratejik konumu, ulaşım ve liman erişimi ile işletmelere mekânsal yakınlığı güçlü yanlar olarak belirlenirken, manevra ve organizasyon yetersizliği ile merkezde demir yolu sayısının yetersizliği zayıf yanlar olarak belirtilmiştir. Mersin Yenice Lojistik Merkezi'nin etkinliğinin arttırılması için kamu-özel sektör iş birliği odaklı işletme modeli ve merkezin pazarlama ve tanıtım organizasyonlarının geliştirilmesi önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the effects of globalization and increasing competition, the importance of logistics is growing day by day. Considering Turkey's geographical location and its goal of becoming a logistics hub within its development plans, the need to develop new solutions in the field of logistics has emerged. Within this context, the establishment of logistic centers has been initiated under the leadership of the Turkish State Railways. Through these logistic centers, it is aimed to create integrated areas where services such as transportation, handling, storage, sorting, consolidation, export, import, customs clearance, transit operations, infrastructure services, consultancy, insurance, and banking are coordinated for commercial purposes and where logistics services are provided collectively. With the commissioning of logistic centers, it is aimed to enhance the competitiveness of firms through the use of more efficient logistics systems, reduce logistics costs, contribute to the development of the national economy, and enable transportation to be carried out using different modes. In this study, user perceptions of the Mersin Yenice Logistic Center were examined using a qualitative research method. Semi-structured interviews were conducted with 14 out of 16 participants who use the logistic center, and the participants perceptions of the logistic center were evaluated from the user perspective. Drawing on the data obtained from the semi-structured interviews, themes concerning the logistic center including service usage, problems encountered, delivery time, cost implications, regional impact, strengths and weaknesses, level of utilization, use of leased areas, and service adequacy were identified and analyzed in depth using the descriptive analysis method. In addition, a SWOT analysis of the Mersin Yenice Logistic Center was conducted by compiling participant opinions, field observations, and the secondary data obtained. The findings indicate that the participants use the center on a regular basis and benefit from transportation, storage, loading and unloading, and handling services; that the services provided are considered sufficient by the participants; and that the center is evaluated as being regionally effective. During the period of the study, it was observed that ongoing roadworks in Mersin province due to the High Speed Train project had a bidirectional impact on delivery times and costs. While the logistic center's strategic location, accessibility, port connectivity, and spatial proximity to firms were identified as its strengths, deficiencies in maneuvering and organizational capacity, as well as the insufficient number of railway lines within the center, were highlighted as weaknesses. In order to enhance the effectiveness of the Yenice Logistic Center, the adoption of a public private partnership–oriented operating model and the development of the center's marketing and promotional activities were recommended.