İklim değişikliği ve büyükşehir belediyesi uygulamaları: Mersin örneği
Climate change and metropolitan municipality practices: Mersin case
  1. Tez No: 992446
  2. Yazar: SİMGE DAĞIDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN VELİ ALICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği, ekonomik, toplumsal ve yönetsel taraflarıyla kentlerin sürdürülebilir geleceğini doğrudan etkileyen çok boyutlu bir olgudur. İklim değişikliğinin yerel ölçekte yarattığı etkiler ve bu etkilere verilen tepkiler bağlamında, yerel yönetimler hem uyum hem de emisyon azaltım politikalarının geliştirilmesi ve uygulanmasında kritik aktörler olarak öne çıkmaktadır. Bu çerçevede yerel yönetimlerin mali ve kurumsal kapasiteleri, diğer aktörlerle kurdukları ilişkiler ve karar alma süreçleri, iklim politikalarının kapsamını ve etkinliği üzerinde belirleyici bir rol oynamaktadır. Yerel ölçekte iklim değişikliğiyle mücadele ve uyum politikaları yerel yönetimlerin kamu ve kamu dışı aktörlerle kurduğu ilişkiler ağıyla şekillenmektedir. Bu doğrultuda çalışmada, kent yönetiminde aktörler arası ilişkileri, güç dengelerini ve kaynak kullanımını birlikte ele almaya imkân tanıyan kentsel rejim yaklaşımı kuramsal çerçeve olarak benimsenmiştir. Tezde, Mersin ili örneğinde büyükşehir ve ilçe belediyelerinin iklim değişikliğiyle mücadele ve uyum politikaları, yönetsel, kurumsal, mali ve siyasal dinamikler çerçevesinde incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelerden elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Çalışmada, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin güçlü kurumsal kapasitesi, uluslararası fonlara erişimi ve çok aktörlü işbirlikleri sayesinde bütüncül bir iklim politikası yürütebildiği; buna karşın ilçe belediyelerinin sınırlı mali kaynak ve teknik kapasite nedeniyle daha dar kapsamlı uygulamalar gerçekleştirdiği belirlenmiştir. Ayrıca, yerel iklim yönetişiminde merkezi yönetimle kurulan ilişkilerin bağımlılık yarattığı, bu durumun yerel özerklik ve politika sürdürülebilirliği üzerinde kısıtlayıcı etki oluşturduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, Mersin'de iklim değişikliği politikalarının çok aktörlü olduğu, ancak söz konusu aktörler arasında yeterli düzeyde koordinasyon olmadığı, bu nedenle de bütüncül bir yerel iklim rejiminin henüz oluşmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Climate change is a multidimensional phenomenon that directly affects the sustainable future of cities in economic, social and administrative terms. In the context of the impacts of climate change at the local level and the responses to these impacts, local governments are emerging as critical actors in the development and implementation of both adaptation and emission reduction policies. In this context, the financial and institutional capacities of local governments, their relationships with other actors, and their decision-making processes play a decisive role in the scope and effectiveness of climate policies. At the local level, policies to combat climate change and adapt to it are shaped by the network of relationships that local governments establish with public and non-public actors. Accordingly, the study adopts the urban regime approach as its theoretical framework, which allows for the simultaneous consideration of inter-actor relationships, power balances, and resource use in city governance. The thesis examines the climate change mitigation and adaptation policies of metropolitan and district municipalities in Mersin Province within the framework of administrative, institutional, financial, and political dynamics. Data obtained from in-depth interviews conducted as part of the qualitative research method were evaluated. The study found that Mersin Metropolitan Municipality was able to implement a comprehensive climate policy thanks to its strong institutional capacity, access to international funds, and multi-stakeholder collaborations; in contrast, district municipalities implemented more limited applications due to their constrained financial resources and technical capacity. Furthermore, it was found that the relationships established with the central government in local climate governance create dependency, which has a restrictive effect on local autonomy and policy sustainability. Consequently, it was concluded that climate change policies in Mersin involve multiple actors, but there is insufficient coordination among these actors, and therefore a comprehensive local climate regime has not yet been established.