Controllable diffusion-based visual editing
Kontrol edilebilir difüzyon tabanli görsel düzenleme
- Tez No: 992475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL DÜNDAR BORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Üretici ağlardaki gelişmeler, özellikle görüntü ve video düzenleme uygulamalarında görsel üretimi önemli ölçüde iyileştirmiştir. Ancak, kontrol edilebilir düzenleme elde etme konusunda temel zorluklar devam etmektedir. Difüzyon tabanlı içboyama modelleri, nesne kaldırma sırasında sıklıkla halüsinasyon üretmekte veya kaldırılması hedeflenen nesneyi yeniden sahneye eklemektedir; metinden videoya difüzyon modelleri ise hareket koşullu üretimde istenen hareket örüntüsünü takip etmekte zorlanırken, bunu yaparken çoğu zaman metinsel istem ile uyumu koruyamamaktadır. Bu tez, bu boşlukları iki birbiriyle ilişkili çalışma üzerinden ele almaktadır. İlk olarak, nesne kaldırma için odaklanmış gömmeleri kullanan ve koşullandırma sinyalindeki ön plan kavramını bastırmaya yönelik bir yöntem öneren arka plan odaklı bir görüntü koşullandırma çerçevesi sunmaktadır. Bu tür bir koşullandırmayı açıkça kullanarak, ön plan sızıntısı ve maske biçiminin tetiklediği halüsinasyonlar gibi yaygın hata türlerini engellemektedir. İkinci olarak, üretilen videoya bir referanstan başarılı hareket aktarımı sağlayan hareket koşullu bir video üretim ve düzenleme yöntemini anlatmaktadır. Konumsal gömmeleri doğrudan güncelleyerek, metinsel koşulla uyumu bozmadan yüksek doğrulukta hareket uyumlu üretim elde edilmektedir. Bu iki çalışma birlikte ele alındığında, bu katkılar; önceden eğitilmiş üretici modellerin açık eğitim hedeflerinin ötesinde faydalı davranışlar barındırdığını ve doğru yönlendirme sağlandığında daha yüksek doğruluk, tutarlılık ve kullanıcı odaklı hassasiyetle sağlam kontrolün mümkün olduğunu göstererek kontrol edilebilir görsel düzenleme alanını ileri taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Advancements in generative networks have significantly improved visual generation, particularly for image and video editing applications. However, key challenges remain in achieving controllable editing. Diffusion inpainting models often hallucinate or re-insert the intended object during object removal, and text-to-video diffusion models struggle to follow a desired motion pattern without sacrificing prompt alignment for motion conditioned generation. This thesis addresses these gaps through two interconnected studies. First, we introduce a background-focused image conditioning framework for object removal that utilizes focused embeddings and proposes a suppression method for removing foreground concept in the conditioning signal. By explicitly using such conditioning, it prevents common failure modes such as foreground leakage and mask-shape-driven hallucinations. Second, we develop a motion-conditioned video generation and editing method that achieves successful motion transfer from a reference to the generated video. By directly updating the positional embeddings, it achieves high fidelity motion aligned generation without sacrificing the textual condition alignment. Together, these contributions advance controllable visual editing by demonstrating that pretrained generative models contain useful behaviors beyond their explicit training objectives, and that providing the right guidance can unlock robust control with improved fidelity, consistency, and user-directed precision.