Sentetik ebru boyalarının tekstil yüzeyleri üzerinde uygulanabilirliği
Applicability of synthetic marbling dyes on textile surfaces
  1. Tez No: 992497
  2. Yazar: EBRU ÖZBENLİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
Özet
Geleneksel Türk Sanatlarımızdan olan Ebru sanatı, zamanla unutulmaya yüz tutmuş sanatlar olarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Yeni sanatçılar ebruya farklı teknikler eklemişlerdir. Bunun yanı sıra hâlâ geleneksel olarak birçok atölyede yapılmakta ve nesilden nesile aktarılmaktadır. Tekstil sektöründeki moda anlayışıyla değişik arayışlar içine girilmiş ve ebru sanatını geleneksel olmaktan uzaklaştırıp farklı biçimlerde karşımıza çıkarmıştır. Hızla gelişen ve değişen toplumumuzda bazı sanat dallarında olduğu gibi ebru sanatında da geleneksel yöntemlerden uzaklaşıp daha pratik ve uygulanması kolay olması sebebiyle sentetik ebru boyaları kullanılmaktadır. Bu tarz boyalar, toprak boyalarından oldukça farklıdır. Gerek malzeme gerek hazırlık aşaması gerek kullanım amaçları açısından çok benziyor gibi görünse de farklılıkları bu sanatı uygulayanlar tarafından çokça bilinmektedir. Örnek verilecek olursak öncelikle toprak boyalarda boyanın ezilmesi ile başlanır, ezilen toprak boyalara su ve öd eklenerek dinlenmeye bırakılır. Toprak boyalarda kullanılan sığır ödü kokusuna birçok kişi dayanamamakta ve kıvam ayarlamada zorluk yaşanmaktadır. Toprak boyalara eklenen öd, boyalarda açılma, dibe çökme, çatlama gibi durumların yaşanmasına da sebep olmaktadır. Bir diğer malzeme olan kitre önce suda bekletilir, suyu emen kitre pürüzsüz kıvama gelene kadar süzülür. Daha sonra atın kuyruk kısmından ve kurumuş gül dalından yapılan fırçalarla geleneksel yöntemlerle ebru sanatına ulaşmış olunur. Uzun uğraşlar sonunda ebru boyalarının kitreyle ve ödle uyumunu yakalamak da farklı bir ustalık isteyeceğinden olsa gerek daha kolay bir yöntem olarak hazır sentetik ebru boyaları kullanılmaktadır. Sentetik boyalar kullanıma hazır olduğundan, içine öd ve su konulmamaktadır. Hazır olan boyaları, sadece toz olan kıvam arttırıcının su ile karıştırılması neticesinde ortaya çıkan kıvamlı sıvının homojen olması çok da kolay değildir. Sıvı çok iyi karıştırılmalı ve hava kabarcıkları gidene kadar dinlendirilmelidir. Bu sanatı gerçekten geleneksel yöntemlerle öğrenmek çok önemlidir. Geleneksel yöntemler sonrası sentetik boyalarla da birçok obje üzerinde deneme yapılabilir. Sentetik ebru boyalarının tekstil yüzeylerinde daha kalıcı olduğu söylenebilir. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda, ipek üzerine, saten üzerine ve deri üzerine uygulanan çalışmalarda sentetik boyaların daha canlı ve daha kalıcı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Marbiling art, one of our traditional Turkish arts, has managed to survive to the present day despite being on the verge of being forgotten over time. New artists have added different techniques to ebru. However, it is still traditionally practiced in many workshops and passed down from generation to generation. The fashion trends in the textile industry have led to various approaches, moving ebru art away from its traditional form and presenting it in different ways. In our rapidly developing and changing society, as with some other art forms, ebru art has moved away from traditional methods, and synthetic ebru paints are now used because they are more practical and easier to apply. These types of paints are quite different from earth pigments. Although they seem very similar in terms of materials, preparation stages, and intended use, their differences are well known to those who practice this art. For example, in other paints, you start by crushing the paint, water and gall are added to the crushed other and left to rest. These types of paints are quite different from other paints. Although they seem to be very similar in terms of material, preparation stage and purpose of use, the differences are widely known by those who make them. For example, in other paints, you start by crushing the paint, water and gall are added to the crushed other and left to rest. Many people cannot stand the smell of cow gall used in other paints and have difficulty adjusting the consistency. Gall added to earthen paints also causes the paints to open, sink to the bottom, and crack. Another material, tragacanth, is first soaked in water, and the tragacanth that absorbs the water is filtered until it reaches a smooth consistency. Then, the art of marbling is achieved using traditional methods, using brushes made from the horse's tail and dried rose branches. After long efforts, achieving the harmony of marbling dyes with tragacanth and aloe requires a different level of mastery, so the easier way is to use ready-made synthetic marbling dyes. Since synthetic dyes are ready-made, gall and water are not added into them. When we mix ready-made paints and just the powder thickener with water, which is not easy to obtain a homogeneous liquid, it should be mixed very well and let it rest until the air bubbles disappear. It is very important to learn this art with truly traditional methods. After traditional methods, synthetic dyes can be tried on many objects. It is estimated that synthetic marbling dyes are more permanent on textile surfaces. In the work I have done so far, synthetic dyes have been seen to be more vibrant and more permanent in the work done on silk, satin and leather.