Farklı tip kumaş ve boya kullanımının ebru tekstil ürünlerinin kalitesine etkisi
Use of different types of fabric and dyes the effect of textile products on the quality of marbling
  1. Tez No: 498928
  2. Yazar: CENNET ŞEYMA KARABACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA TAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, farklı tip kumaş ve boya kullanımının ebru tekstil ürünlerinin kalitesine etkisi incelenmiştir. Alüminyum şapı ile mordanlan ve mordansız pamuk, yapay ipek ve polyester kumaş yüzeyine geleneksel toprak ebru boyası, sıvı formdaki kumaş boyası ve piyasada kullanıma hazır halde bulunan sentetik ebru boyası olmak üzere üç farklı tip boya ile ebru uygulanmıştır. Ebru uygulanan kumaşların renk ölçümleri yapılmış ve ışık, yaş ve kuru sürtünme ve yıkama haslıkları test edilerek sonuçları karşılaştırılmıştır. Hangi kumaş tipinin ebru yapımına daha uygun olduğunun, mordanlamanın yapılan ebru kumaşın haslık değerleri üzerinde etkili olup olmadığının ve hangi boya türünün en iyi haslık değerlerini verdiğinin tespit edebilmesi için bir çalışmadır Bu amaçla mordansız ve alüminyum şapı ile mordanlı üç farklı kumaş yüzeyine üç farklı boya tipinin farklı renkleri kullanılarak toplamda 144 adet boyama yapılmıştır. Bu araştırma ile elde edilecek bulguların ebru sanatıyla uğraşan sanatçılara daha iyi ebru ürünleri ortaya koyabilmeleri için uygun boyayı seçmelerinde rehber olacağı ve dolayısıyla daha kaliteli ebru tekstil ürünleri üretilmesine imkan sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Use of different types of fabric and dyes the effect of textile products on the quality of marbling were chosen as the subject matter of this study. In this study, cotton, rayon, polyester fabrics with mordant and non-mordant was used. Three different types of dyes (traditional marbling dye, liquid fabric dyes and ready to use commercially available synthetic marbling dyes ) were used to make marbling. Results of marbling applications were compared light, rubbing and washing fastness. This research was designed to determine which fabric type is more suitable for marbling applications, whether mordaning is effective on the fastness values of fabric and which paint species would give the best fastness value. Therefore, 144 paintings were made on three different fabric surfaces without mordant and with aluminum screed and mordant using different colors of three different dyes. Light, washing and rubbing fastnesses measured after the painting processes done by using liquid fabric dyes and ready to use commercially available synthetic marbling dyes are at a desirable and usable level for ccotton, rayon, polyester fabrics, whereas not at a usable level for traditional marbling dye. The findings of this research will guide the marbling artists to guide them to choose the appropriate dye so that they can reveal better marbling products and thus enable the production of higher quality marbling textiles.