Halk elindeki yerli kazların yumurta, kuluçka ve büyüme özellikleri üzerine suya erişimin etkisi
Effect of access to water source on egg, hatching and growth characteristics of native-geese reared under village conditions
  1. Tez No: 992523
  2. Yazar: ABDÜRRAHİM TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. CAFER TEPELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Kars ilinde halk elinde yetiştirilen yerli kazlarda su kaynağına erişimin yumurta, kuluçka ve büyüme özellikleri üzerindeki etkileri bu araştırmada incelenmiştir. Kars yöresinde halk elindeki kaz yetiştiriciliği; sürekli su kaynağına erişimi olan (EVAR), su kaynağına erişimi kısıtlı (ESVAR) ve su kaynağına erişimi bulunmayan (EYOK) olmak üzere üç farklı sistemde yürütülmektedir. Bu çalışmada, söz konusu üç yetiştirme tipinde bir erkeğe iki veya üç dişi (1♂:2−3♀) ya da bir erkeğe dört veya beş dişi (1♂:4−5♀) düşecek şekilde çiftleştirme yapan yetiştiricilerin yumurtaları ile bu yumurtalardan çıkan civcivlerin 6 aylık büyüme özelikleri değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, her bir yetiştirme grubu doğal yetiştirme koşullarında, halk elinde izlenmiştir. Araştırmada yer alan yerli kazlarda yumurtlama periyodu, yumurta verimi (%) yumurta sayısı (adet), ortalama yumurta ağırlığı ve şekil indeksi gibi temel yumurta özellikleri düzenli olarak takip edilmiştir. Kuluçka dönemine ilişkin olarak döllülük oranı, kuluçka randımanı, çıkım gücü ve embriyonik ölüm düzeylerine ait ölçümler kaydedilmiştir. Kuluçkadan çıkan civcivler numaralı halkalarla işaretlenerek bireysel büyüme performansları dönemsel olarak takip edilmiştir. EVAR, ESVAR ve EYOK yetiştirme koşulları ile farklı erkek–dişi oranlarının yumurta, kuluçka ve büyüme parametreleri üzerindeki etkileri Genel Doğrusal Model kapsamında değerlendirilmiş; gruplar arasındaki istatistiksel farklılıklar ise Tukey çoklu karşılaştırma testiyle belirlenmiştir. Yaşama gücüne ilişkin verilerin analizinde Kaplan–Meier yaşam eğrisi tekniğinden yararlanılmıştır EVAR, ESVAR ve EYOK yetiştirme tiplerindeki gruplarda yumurtlama periyodu sırasıyla 62,26 gün, 58,54 gün ve 71,24 gün; kaz başına yumurta verimi (adet) sırasıyla 18,86 adet, 16,64 adet ve 17,86 adet olarak gerçekleşmiştir. Halk elinde farklı tiplerde yetiştirilen kazlarda kuluçka özellikleri bakımından istatisitksel bir farklılık tespit edilmemiştir. Ortalama gönlük calı ağırlık artışı (GCAA) 3-6 aylık dönemde EVAR, ESVAR ve EYOK yetiştirme tiplerinde sırasıyla 21,10ag, 18,87bg ve 19,60bg olarak bulunmuştur (P<0.001). Yetiştirme tiplerine (EVAR, ESVAR ve EYOK) göre çıkım ile 6.ay arasındaki yaşama gücü bakımından önemli bir fark tespit edilmemiştir. Doğal yaşamlarında suya bağımlı bir tür olmalarına rağmen, kazlarda EVAR, ESVAR ve EYOK yetiştirme tiplerine göre incelenen birçok özelliğin anlamlı şekilde değişmemesi, bu hayvanların Kars yöresinin çevresel koşullarına başarılı bir biçimde uyum sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The effects of access to water resources on egg, hatchability and growth characteristics of native geese reared under village conditions in Kars province were investigated in this study. In the Kars region, goose breeding is carried out by the public in three different systems: with access to permanent water resources (AW), with limited access to water resources (LAW) and with no access to water resources (NAW). In this study, the 6-month growth characteristics of goose eggs and chicks hatched from these eggs were evaluated in the three breeding types with a ratio of one male to two or three females (1♂:2−3♀) or one male to four or five females (1♂:4−5♀). In this context, hatching eggs collected from each rearing group were monitored under natural rearing conditions. Basic egg characteristics such as laying period, egg production (%), number of eggs (number), average egg weight and shape index were regularly monitored in the domestic geese included in the study. Measurements regarding the fertility rate, hatchability, hatchability and embryonic mortality levels were recorded during the incubation period. Hatching chicks were marked with numbered rings and their individual growth performances were monitored periodically. The effects of AW, LAW and NAW rearing conditions and different male-female ratios on egg, hatchability and growth parameters were evaluated within the scope of the General Linear Model; statistical differences between the groups were determined by Tukey's multiple comparison test. Kaplan–Meier survival curve technique was used in the analysis of data on survival ability. In the AW, LAW and NAW breeding types groups, the egg-laying period was 62.26 days, 58.54 days and 71.24 days, respectively; egg production (number) per goose was 18.86, 16.64 and 17.86, respectively. No statistical difference was found in terms of hatchability characteristics in geese raised in different types in the public. Average daily live weight gain (DLWG) was found to be 21.10ga, 18.87gb and 19.60gb in AW, LAW and NAW breeding types, respectively, in the 3-6 month period (P<0.001). No significant difference was found in terms of survival between hatching and 6th month according to rearing types (AW, LAW and NAW). Although geese are a water-dependent species in their natural habitat, the fact that many characteristics examined in geese according to EVAR, ESVAR and EYOK rearing types did not change significantly indicates that these animals have successfully adapted to the environmental conditions of the Kars region.