Yazılım projelerinde sistem analistlerinin iş takibinde agile ve waterfall yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of agile and waterfall methodologies in the work tracking of system analysts in software projects
  1. Tez No: 992531
  2. Yazar: SÜLEYMAN ALICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATINÇ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yazılım projelerinde görev alan iş/sistem analistlerinin iş takibi süreçlerinde Çevik ve Şelale yöntemlerinin analist rolüne etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Araştırmada, gereksinimlerin keşfi ve netleştirilmesi, analiz edilmesi, süreç ve senaryo tanımlarının oluşturulması, dokümantasyonun hazırlanıp güncellenmesi, paydaşlarla doğrulama faaliyetlerinin yürütülmesi ve değişiklik taleplerinin yönetilmesi gibi temel analist faaliyetlerinin iki yöntem kapsamında nasıl şekillendiği ortaya konmuştur. Bulgular, Şelale yaklaşımında analistlerin iş takibinin daha çok dokümantasyon ve onay süreçleriyle, Çevik yaklaşımında ise yinelemeli planlama, sık geri bildirim ve görünür iş akışıyla yürütüldüğünü göstermektedir. Ayrıca, işin tamamlanma ölçütlerinin, görünmeyen eforun yönetiminin ve raporlama göstergelerinin yöntemlere göre farklılaştığı; kurum kültürü, rol tanımı ve takip disiplininin analist katkısının görünürlüğünü doğrudan etkilediği belirlenmiştir. Sonuç olarak, analistlerin iş takibi sorumluluğunun yalnızca çıktı üretmekle sınırlı olmadığı, gereksinimlerin netleştirilmesi, doğrulama, paydaş mutabakatı ve ilerlemenin görünür kılınması gibi çok boyutlu bir alanı kapsadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study comparatively examines the effects of Agile and Waterfall methodologies on the role of business/systems analysts in tracking work within software projects. The research explores how core analyst activities such as requirements elicitation and clarification, analysis, process and scenario definition, documentation preparation and updating, stakeholder validation, and change request management are shaped under both methodologies. Findings indicate that in the Waterfall approach, analysts' work tracking is predominantly managed through documentation and approval processes, whereas in Agile, it is characterized by iterative planning, frequent feedback, and visible workflow. Furthermore, criteria for completion, management of invisible effort, and reporting indicators differ between the methodologies; organizational culture, role definition, and tracking discipline directly affect the visibility of the analyst's contribution. In conclusion, the responsibility of analysts in work tracking extends beyond mere output production, encompassing multidimensional areas such as requirements clarification, validation, stakeholder alignment, and making progress visible.