Din eğitimi açısından“Ta'lim-i Etfâl-i Müslimîn”eserinin incelenmesi
An analysis of the work“Ta'lim-i Etfâl-i Müslimin”in terms of religious education
  1. Tez No: 992530
  2. Yazar: AYŞE HATUN KOBALAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYYİD SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Eğitim, bireylerin kişilik gelişiminde ve toplumların kültürel sürekliliğinde temel bir unsur olarak daima önemli bir rol oynamıştır. Bu bağlamda din eğitimi, yalnızca bilgi aktarımını değil; aynı zamanda ahlaki değerlerin, manevi hassasiyetlerin ve toplumsal kimliğin inşasını da kapsamaktadır. Bu tez çalışmasında,“Ta'lîm-i Etfâl-i Müslimîn”adlı eser din eğitimi açısından incelenmiştir. Çalışmada öncelikle Osmanlı eğitim kurumları ve sıbyan mekteplerinin yapısı ele alınmış, ardından çocuklara yönelik dini öğretim yöntemleri değerlendirilmiş, eserdeki temel kavramların, çocuk terbiyesi ve ahlak eğitimi bağlamında nasıl işlendiği ortaya konulmuştur. Ayrıca eserin pedagojik yönü, dönemin ihtiyaçları ile günümüz din eğitimi anlayışı arasında mukayeseli bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Bu kapsamda“Ta'lîm-i Etfâl-i Müslimîn”adlı eserin çocuklara yönelik ahlaki öğretileri, ibadet bilgilerini ve dini değerleri aktarırken aynı zamanda dönemin toplumsal düzenine hizmet eden bir işlev üstlendiği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak eser, hem Osmanlı eğitim geleneği hem de din eğitimi tarihi açısından önemli bir kaynak niteliği taşımakta; günümüz din eğitimi çalışmalarında tarihsel bir perspektif sağlayarak pedagojik yöntemlerin gelişim sürecini anlamaya katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Education has always played a fundamental role in the personality development of individuals and in the cultural continuity of societies. In this context, religious education does not merely involve the transmission of knowledge, but also encompasses the construction of moral values, spiritual sensitivity, and social identity. In this thesis, the work titled“Ta'lîm-i Etfâl-i Müslimîn”has been examined in terms of religious education. The study first discusses the structure of Ottoman educational institutions and primary schools, followed by an evaluation of the methods of religious instruction for children. It reveals how the fundamental concepts in the text were addressed within the context of child upbringing and moral education. Furthermore, the pedagogical dimension of the work is evaluated with a comparative perspective between the needs of its own period and the contemporary understanding of religious education. In this regard, it is concluded that“Ta'lîm-i Etfâl-i Müslimîn”not only conveyed moral teachings, basic religious practices, and values to children, but also functioned as a tool that supported the social order of its era. In conclusion, the work stands as an important source for both the Ottoman educational tradition and the history of religious education. It also provides a historical perspective for today's religious education studies, contributing to a better understanding of the development of pedagogical methods.