Gaz giderilmiş alüminyum alaşımlarının mekanik ve korozyon özelliklerinin karakterizasyonu
Characterization of mechanical and corrosion properties of degassed aluminum alloys
- Tez No: 992552
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, piston alaşımı olan AlSi12CuMgNi ve AlSi12Cu4Ni2Mg alüminyum alaşımlarının farklı metal temizleme ve farklı üretim koşulları altında gösterdikleri korozyon ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Çalışmada, söz konusu alaşımlar gazlı ocakta eritilerek hazırlanmış ve iki farklı şartta numune hazırlanmıştır. İlk yöntemde herhangi bir metal temizliği işlemi yapılmadan doğrudan numune alımı gerçekleştirilirken, ikinci numune alımında ise inert bir gaz olan azot gazı ile birlikte Foseco MTS 1565 granül flaks kullanılarak metal temizleme işlemi uygulanmıştır. Elde edilen numuneler, metal temizliğinin malzemenin özellikleri, mekanik dayanımı ve korozyon direnci üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Aynı kimyasal bileşime sahip alaşımlar ayrıca geleneksel toz metalurjisi (alaşımlama-presleme-sinterleme) yöntemi ile de üretilmiştir. Bu süreçte alaşım bileşenleri mekanik alaşımlama yöntemiyle bilyeli değirmen kullanılarak toz halinde hazırlanmış, ardından belirli bir basınç altında preslenerek ham numuneler elde edilmiştir. Böylece hem döküm hem de toz metalurjisi yöntemiyle üretilen numuneler arasındaki yapısal, mekanik ve korozyon özellikleri karşılaştırılmış; üretim yönteminin ve metal temizliği işleminin piston alaşımlarının mekanik ve korozyon özellikleri üzerindeki etkileri karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the corrosion and mechanical properties of piston alloys AlSi12CuMgNi and AlSi12Cu4Ni2Mg aluminum alloys under different metal cleaning and different production conditions were investigated. In the study, the alloys in question were prepared by melting in a gas furnace and samples were prepared under two different conditions. In the first method, direct sampling was carried out without any metal cleaning process, while in the second sampling, metal cleaning process was applied using Foseco MTS 1565 granular flux together with nitrogen gas, an inert gas. The obtained samples were evaluated comparatively in order to determine the effects of metal cleaning on the properties, mechanical strength and corrosion resistance of the material. Alloys with the same chemical composition were also produced by conventional powder metallurgy (alloying-pressing-sintering) method. In this process, the alloy components were prepared in powder form by mechanical alloying method using a ball mill and then raw samples were pressed under a certain pressure to obtain. Thus, the structural, mechanical and corrosion properties of samples produced by both casting and powder metallurgy methods were compared; The effects of the production method and metal cleaning process on the mechanical and corrosion properties of piston alloys were characterized