Polimer filmlerin üretilmesi ve karakterizasyonu
Production and characterization of polymer films
- Tez No: 992556
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, toplamda %50 LDPE + %50 LLDPE içeren bir yapıya sahip şişirme film reçetesinin çok katmanlı şişirme film makinelerine uyarlaması yapılırken kullanılabilecek kombinasyonlar için katmanlarda kullanılan hammadde ya da hammadde karışımlarından hangilerinin ne gibi avantajlar sağladığının gözlemlenmesi adına LDPE ve metalosen katalizörü varlığında üretimi gerçekleştirilmiş LLDPE hammaddesi kullanılarak şişirme film koekstrüzyon yöntemiyle filmin toplam LLDPE ve LDPE oranı değişmeyecek şekilde oluşturulan reçeteler doğrultusunda üretilen polimer filmlerin karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Dış, orta ve iç katmana sahip polimer film üretimine imkan tanıyan üç ekstrüdere sahip şişirme film makinesi kullanılarak, proses parametreleri sabit olacak şekilde 5 ayrı üretimin yapılması sağlanmıştır. Üretimlerin sonucunda elde edilen numunelere muhtelif testler uygulanarak mekanik, optik ve kaynaklanabilirlik yönünden kazandıkları karakteristik özellikler numuneler arasında karşılaştırılmıştır. Bu çalışma kapsamında; LDPE ve LLDPE kullanılarak üretilen çok katmanlı polimer filmlerin reçeteleri içerisinde bulunan LDPE ile LLDPE hammaddelerinin yerleşimleri ve karışım oranlarının, ihtiyaç ya da istekler doğrultusunda üretilecek olan polimer filmlere kazandırdıkları özellikler arasındaki ilişki vurgulanmıştır. Şişirme film ekstrüzyon yöntemi ayrıntılı bir şekilde ele alınarak, polimer film üretiminde kullanılan hammaddeler ve bu polimer malzemelerin işlenerek oluşturduğu polimer filmler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in order to observe which raw materials or raw material mixtures used in the layers provide what kind of advantages for the combinations that can be used while adapting the blown film recipe with a structure containing 50% LDPE + 50% LLDPE in total to multilayer blown film machines, the characterization of polymer films produced in accordance with the recipes created by using LLDPE raw materials produced in the presence of LDPE and metallocene catalyst by blown film coextrusion method without changing the total LLDPE and LDPE ratio of the film was carried out. By using a blown film machine with three extruders that allows the production of polymer films with outer, middle and inner layers, 5 different productions were made with constant process parameters. Various tests were applied to the samples obtained as a result of production and the characteristics they gained in terms of mechanics, optics and weldability were compared between the samples. Within the scope of this study; the correlation between the placements and mixing ratios of LDPE and LLDPE raw materials in the recipes of multilayer polymer films produced using LDPE and LLDPE and the properties they impart to the polymer films to be produced in line with the needs or demands is emphasized. The blown film extrusion method is discussed in detail, and the raw materials used in polimer film production and the polymer films formed by processing these polymer materials are examined.