A reinforcement learning-based approach for dynamic privacy protection in genomic data sharing beacons
Genomik veri paylaşım protokolü için dinamik gizlilik korumasına yönelik pekiştirmeli öğrenme tabanlı bir yaklaşım
  1. Tez No: 992557
  2. Yazar: MASOUD POORGHAFFAR AGHDAM
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ABDULLAH ERCÜMENT ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Genomik dizilemenin yükselişi, genomik verilerin hassas ve kimliği belirlenebilir doğası nedeniyle önemli gizlilik endişelerine yol açmıştır. Küresel Genomik ve Sağlık Birliği (GA4GH) tarafından başlatılan Beacon Projesi, çevrimiçi bir sorgulama sistemi aracılığıyla genomik bilgilerin gizliliği koruyan bir şekilde paylaşılmasını sağlamak üzere tasarlanmıştır. Ancak çalışmalar, protokolün, bireylerin hassas veri setlerindeki varlığını ifşa edebilen üyelik çıkarımı saldırılarına karşı savunmasız olduğunu ortaya koymuştur. Mevcut karşı önlemler genellikle sistem faydasını düşürmekte veya statik doğaları nedeniyle gelişen saldırı stratejilerine uyum sağlamakta başarısız olmaktadır. Bu sorunu ele almak için, beacon ve saldırgan arasındaki etkileşimi bir Stackelberg oyunu olarak modelliyoruz. Bu formülasyonda saldırgan, çıkarımı maksimize edecek bir sorgu stratejisi seçen lider olarak hareket ederken; savunucu, faydayı korurken gizlilik kaybını en aza indirmek adına yanıt dürüstlüğünü optimize eden takipçi olarak hareket eder. Ancak, genomik sorguların geniş arama uzayı nedeniyle klasik oyun teorisi çözümleri hesaplama açısından uygulanamaz durumdadır. Bu çalışmada, bu denge stratejilerine yakınsamak için dinamik, öğrenme tabanlı bir çerçeve sunarak bu boşluğu dolduruyoruz. Bu sürekli oyunu çözmek için çok ajanlı bir pekiştirmeli öğrenme ortamı kullanıyor ve stratejik sorgu sıralaması ve davranışsal taklit yeteneğine sahip gelişmiş bir hasıma karşı yanıt dürüstlüğünü düzenleyen uyarlanabilir bir savunma politikası eğitiyoruz. Geleneksel statik savunmaların aksine bu mekanizma, gerçek zamanlı olarak uyum sağlayabilmekte, meşru ve düşmanca sorgu kalıplarını dinamik olarak ayırt ederek özelleştirilmiş politikalar uygulayabilmektedir. Sonuç olarak bu yöntem, hem gizliliği hem de faydayı artırarak, gelişmiş ve evrilen tehditlere etkili bir şekilde karşı koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The rise of genomic sequencing has led to significant privacy concerns due to the sensitive and identifiable nature of genomic data. The Beacon Project, initiated by the Global Alliance for Genomics and Health (GA4GH), was designed to enable privacy-preserving sharing of genomic information via an online querying system. However, studies have revealed that the protocol is vulnerable to membership inference attacks, which can expose the presence of individuals in sensitive datasets. Existing countermeasures often degrade system utility or fail to adapt to evolving attack strategies due to their static nature. To address this, we model the interaction between the beacon and the adversary as a Stackelberg game. In this formulation, the attacker acts as the leader who selects a query strategy to maximize inference, while the defender acts as the follower who optimizes the response honesty to minimize privacy loss while maintaining utility. However, classical game-theoretic solutions are computationally intractable due to the vast search space of genomic queries. In this study, we bridge this gap by presenting a dynamic learning-based framework to approximate these equilibrium strategies. We employ a multi-agent reinforcement learning environment to solve this continuous game, training an adaptive defense policy that regulates response honesty against a sophisticated adversary capable of strategic query ordering and behavioral mimicry. Unlike conventional static defenses, this mechanism is capable of adapting in real time, dynamically differentiating between legitimate and adversarial query patterns to apply tailored policies. Consequently, this method enhances both privacy and utility, effectively countering sophisticated and evolving threats.