Lateralizasyonun erkek ve bayanların el kavrama kuvveti ve reaksiyon zamanına etkisi
Effects of lateralization on the handgrip strength and reaction time of male and females
  1. Tez No: 99258
  2. Yazar: HASAN TAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. AKİF ZİYAGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Lateralizasyonun Erkek ve Bayanların El Kavrama Kuvveti ve Reaksiyon Zamanına Etkisi Hasan T AT, Yüksek Lisans Tezi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Şubat 2000 Farklı beyin yaran kürelerini veya her ikisini kullananlar değişik serebral fonksiyonlar açısından avantaj veya dezavantajlara sahip olabilir. Bu çalışmanın amacı erkek ve kadınlarda cinsiyet, spor branşı ve lateralizasyon faktörünün el kavrama kuvveti ve reaksiyon zamanına etkisinin araştırmaktır. Boy uzunluğu ve vücut ağırlığı, el kavrama kuvveti ve reaksiyon zamanı ölçümleri 452 erkek ve 154 bayandan oluşan toplam 606 denek üzerinde test edilmiştir. Lateralizasyon, cinsiyet ve spor branşının fizik, el kavrama kuvveti ve reaksiyon zamanına etkisini belirlemek için çift yönlü varyans analizi kullanıldı. Geschwind skoru ve ölçülen parametreler arasında korelasyon katsayıları hesaplandı. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, hem bayanlarda hem de erkeklerde zayıf sağlaklık büyük oranda temsil edilmektedir. Erkeklerle karşılaştırıldığında bayanlarda zayıf solaklara rastlanmamıştır. Yine erkeklerde çift elliler bayanlardan iki kat daha fazladır. Fiziksel yapı farklı spor branşlarındaki erkek ve bayanlarda değişmektedir. Lateralizasyon gurubuna göre fizik değişmemektedir. Spor branşlarına göre farklılaşma olmamasına karşın erkek ve bayanlar arasında lateralizasyon faktörüne bağlı sağ, sol ve ortalama el kavrama kuvveti ortalaması değişmektedir. Geschwind skoru (GS) el kavrama kuvveti ile ilişkili bulunurken, ses ve ışığa karşı reaksiyon zamamyla ilişkisiz bulunmuştur. Sporcuların yetenek potansiyelleri değerlendirilirken özellikle sağ ve sol el ve kolların önemli olduğu spor branşlarında, fiziksel uygunluğun farklı parametrelerine lateralitenin etkisi araştırılması önemli gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effects of Lateralization on the Handgrip Strength and Reaction Time of Male and Females Hasan TAT, Graduate Thesis, Ondokuz Mayıs University, Samsun, February 2000 Depending on hemispheric dominance one may has an advantage or disadvantages in different cerebral functions. The aim of this study was to investigate effects of lateralization, gender and sports branches on the handgrip strength and reaction time of male and female students. For the purpose of this study, variables of height, weight, handgrip strength and reaction time were tested in total 606 subjects including 452 males and 154 females. Lateralization inventory also was applied to determine Geschwind Score. Two-way analyzes of variance was used to determine effects of lateralization, gender and sports branches on the physique, handgrip strength and reaction time in male and female students. Correlation coefficients were calculated between Geschwind Score and other parameters. Results of this study showed that weak right handers were represented with high percent in the both of male and female groups. Compare to male, no weak left handers were observed in female groups. The amount of ambidexters in males was two times greater than females. Physique can differentiate depending on gender and sports branches, while lateralization factor had no effect on it. In spite of negative effect of sports branches, lateralization factor can affect the right, left and mean handgrip strength in male and females. Geschwind score was highly correlated with the hand grip strength, no significant correlation was found with reaction time to sound and light stimuli. In the prediction of talent potential of athletes in sports where both of right and left arm strength have equal importance it seems very important to consider the effects of lateral dominance on different components of physical fitness.