Üst düzey judocuların anaerobik güçlerinin bazı test yöntemleri ile belirlenmesi ve sonuçlarının değerlendirilmesi
The State of the anaerobic power of high performanced judoists by some tests and the evaluation of the results
  1. Tez No: 99257
  2. Yazar: MENDERES KABADAYI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YALÇIN TAŞMEKTEPLİGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
IV ÖZET ÜST DÜZEY JUDOCULARIN ANAEROBİK GÜÇLERİNİN BAZI TEST YÖNTEMLERİ İLE BELİRLENMESİ VE SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Menderes KABADAYI, Yüksek Lisans Tezi Ondokuz Mayıs Ünivetsitesi Samsun, Eylül 2000 Bu çalışmanın amacı üst düzey Judocuların Anaerobik güçlerinin tespiti ve sonuçlarının değerlendirilmesidir. Bu amaçla Ondokuz Mayıs Üniversitesi Judo takınım da yer alan öğrencilerden ve Samsun'da Judo sporu ile uğraşan en az Türkiye şampiyonasın da derecesi bulunan toplam 30 sporcudan yaralanıldı. Sporcuların yaş Aritmetik ortalamasının (A.Ort) ± Standart sapmasının (S.Sap.) erkeklerde, 19,19 ± 3,58 bayanlarda, 17,50 ± 4,15 olarak tespit edildiği bu çalışmada, sporcuların vücut ağırlığı ve boy ölçümleri yapıldıktan sonra sporculara: Margaria - Kalamen anaerobik güç, dikey sıçrama anaerobik güç, durarak dift bacak uzun, 1 maksimum tekrar benç pres, 1 maksimum tekrar skuat, 50 yard (yrd) sürat koşusu, 40 yrd sürat koşusu, 15 yrd hızlanmalı 50 yrd sürat koşusu ve 15 yrd hızlanmalı 40 yrd sürat koşusu testleri uygulandı. SPSS programı ile yapılan istatistiksel analizler sonucunda: Margaria - Kalamen yaklaşma koşusu ve dikey sıçrama dereceleri arasında anlamlı korelasyon olduğu tespit edilmiştir (P0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE STATE OF THE ANAEROBIC POWER OF HİGH PERFORMANCED JUDOİSTS BY SOME TESTS AND THE EVALUATION OF THE RESULTS Menderes KABADAYI, Postgraduate Thesis University of Ondokuz Mayıs Samsun, September 2000 The aim of this study is to state the anaerobic power of high - performanced judoists and the evaluation of the results. For this purpose, totally 30 sportsmen from University of Ondokuz Mayıs Judo team and some other judoists in Samsun, at least having the degree of Turkey championship, were used. In this study it was seen that the Mean ± Standard Deviation (S.D.), for men (19,19 ± 3,58) for women ( 17,50 ± 4,15 ). After the measurement of body weight and height some tests were given to sportsmen : Margaria - Kalamen Anerobic Power, Vertical Jump, Standing Long Jump, 1-RM Bench Press, 1-RM Squat, 40 yard (yrd) Dash, 50 yrd Dash, 40 yrd Dash with 15 yrd presprint and 50 yrd Dash with 15 yrd presprint. The statistical analysis made with SPSS program show us that: Between Margaria - Kalamen Anaerobik Power Test and Vertical Jump Test degrees was seen a significant correlation (P0.05).