Kişilerarası ilişkilerdeki manipülasyonun anne ve babaya bağlanma, psikolojik esneklik ve karanlık üçlü kişilik özellikleri bağlamında incelenmesi
Investigating manipulation in interpersonal relationships within the context of parental bonding, psychological flexibility, and dark triad personality traits
  1. Tez No: 992612
  2. Yazar: İREM YAĞMUR ORUÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada yetişkinlerin insan ilişkilerinde manipülasyonu kullanma düzeylerinin kişilerarası ilişkilerdeki manipülasyonun anne ve babaya bağlanma, psikolojik esneklik ve karanlık üçlü kişilik özellikleri bağlamında incelenmesini amaçlanmıştır. Bununla birlikte karanlık üçlü kişilik özellikleri ve psikolojik katılığın birlikte manipülasyon üzerindeki yordayıcı etkisi incelenmiştir. Ayrıca bu çalışma kapsamında bireylerin manipülasyona başvurma düzeyleri cinsiyet, yaş, eğitim durumu, algılanan gelir durumu, medeni durum, çalışma durumu olmak üzere bazı sosyodemografik özelliklerle olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen 18-65 yaş aralığındaki 505 kişinin katılımıyla ve ilişkisel tarama modeliyle gerçekleştirilen çalışmada, Sosyodemografik Bilgi Formu, İnsan İlişkilerinde Manipülasyon Ölçeği, Ana-Babaya Bağlanma Ölçeği, Kısaltılmış Karanlık Üçlü Ölçeği, Çok Boyutlu Psikolojik Esneklik Envanteri-24 Madde kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler tek yönlü varyans analizi, bağımsız gruplar t-testi, Pearson momentler çarpımı korelasyonu ve çoklu regresyon analizi ile incelenmiş ve araştırma sonuçları değerlendirilmiştir. Bulgular, manipülasyon kullanımının ve manipülasyon alt boyutlarının makyavelizm, subklinik psikopati, subklinik narsisizm, psikolojik esneklik ve psikolojik katılık ile pozitif yönde ilişkili olduğunu; anne ve babaya bağlanmanın alt boyutlarının ilgili manipülasyon alt boyutlarıyla olan negatif yönde ilişkili olduğunu; makyavelizm, subklinik narsisizm, subklinik psikopati ve psikolojik katılık değişkenlerinin birlikte manipülasyon kullanımının %39'sini yordadığını göstermektedir. Araştırma sonuçlarına göre, bireylerin kişilerarası ilişkilerinde manipülasyona ve manipülasyon yöntemlerine başvurma düzeylerinin ilgili sosyodemografik özelliklerle anlamlı ilişkisi görülmektedir. Araştırma kapsamından elde edilen sonuçlar ilgili literatür ile tartışılmış, çalışmanın sınırlılıkları ve gelecek çalışmalar için öneriler belirtilmiştir. Bu araştırmanın sağlıklı kişilerarası ilişkilerin kurulmasına ve manipülasyonun ortaya çıkışını anlamaya yardımcı ve ilgili alanyazına katkı sağlayan bir araştırma olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate adults' level of use of manipulation in interpersonal relationships within the contexts of parental bonding, psychological flexibility, and dark triad personality traits. Along with this, predictive effect of the dark triad personality traits and psychological inflexibility on manipulation was examined. Moreover, the relationship between individuals' level of resorting to manipulation and some sociodemographic features including gender, age, educational background, perceived income status, marital status, and employment status was assessed. The study was conducted with the participation of 505 individuals identified through proper sample method, aged between 18-65, and with relational survey model by implementing sociodemographic data form,“Manipulation Scale in Human Relationships”,“Parental Bonding Instrument”, ''Short Dark Triad Personality Scale'', and“Multidimensional Psychological Flexibility Inventory-24”. The data received from the participants were analyzed via one-way ANOVA, independent samples t-test, Pearson product-moment correlation, and multiple regression analysis. With the evaluation of the data, the findings reflect that the use of manipulation and the subdimensions of manipulation have positive correlation with machiavellism, subclinical psychopathy, subclinical narcissism, psychological flexibility, and psychological inflexibility. The findings further depict that the subdimensions of parental bonding have negative correlation with the related subdimensions of manipulation, and the variables, namely, machiavellism, subclinical narcissism, subclinical psychopathy, and psychological inflexibility predict %39 of the use of manipulation. According to the results, individuals' level of resorting to manipulation and manipulation techniques in interpersonal relationships was found to be significantly related to the sociodemographic features. The results obtained from the research were discussed under the related literature, and limitations and recommendations for further research were identified. This research is thought to be facilitating the comprehension of building healthy interpersonal relationships and the emergence of manipulation, and it is also thought to be contributing to the literature.