Türk ve İngiliz hukuklarına göre proje finansmanında teminat sistemi
The security framework in project finance under Turkish and English law
- Tez No: 992632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY AYDIN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Birden fazla kredi kuruluşunun müştereken temin ettiği bir kredi verme yöntemi olan sendikasyon kredisi, kredi kuruluşlarının üstlenmiş oldukları riskin azaltılmasında önemli bir işlev görmektedir. Bu işlevsel özelliğe karşılık, uzun vadeli projelerin finansmanını konu edinen proje finansmanlarında tercih edilen sendikasyon kredisi, sendikasyon yapısında meydana gelecek değişikliklerin tabii sonucu olan fer'i nitelikteki teminatların devamlılığına ilişkin önemli bir sorunu bünyesinde barındırmaktadır. Bu çalışmada sorunun kaynağı tespit edildikten sonra Anglo- Sakson Hukuk Sistemi'nde ve Kıta Avrupası Hukuk Sistemi'nde bulunan çözüm yolları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmanın son kısmında ise Kıta Avrupası Hukuk Sistemi'nde bulunan çözüm yollarının Türk Hukuku'nda uygulanabilirliği ilkesel bağlamda tartışılmış ve geçersizlik yaptırımına tabi olabilecek hâller belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Syndicated loans—a form of lending in which two or more lenders jointly arrange and provide a loan facility—play a significant role in mitigating each participating lender's credit exposure. Despite this functional advantage, syndicated loans—the standard form used in project finance transactions for long-term projects—are associated with a significant difficulty. As the syndicate's membership changes over time, the continuity of accessory security rights becomes uncertain. In this study, the source of the problem was first identified, and the solutions developed within the common-law and civil-law legal systems were then comparatively analysed. In the final part of the study, the applicability under Turkish law of the solutions developed within the civil-law legal system was discussed as a matter of principle, and the circumstances that may be subject to the sanction of invalidity were identified.