Göğüs tüpü takılı olan hastalarda uyku kalitesi ve yorgunluk düzeyinin belirlenmesi
Determination of sleep quality and fatigue level in patients with chest tube installed
- Tez No: 992633
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KUBAT BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Göğüs Hastalıkları, Nursing, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma göğüs tüpü takılı olan hastalarda uyku kalitesi ve yorgunluk düzeyinin belirlenmesi amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı desende tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemi Konya ilinde Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi göğüs servisinde yatan, göğüs tüpü takılı olan Aralık 2022- Mart 2023 tarihler arasında serviste hali hazırda bulunan 130 hasta oluşturdu. Çalışmada“Tanımlayıcı Bilgi Formu”,“Richard Campbell Uyku Ölçeği”ile“Checklist Individual Strength (CIS) Yorgunluk Ölçeği”veri toplama aracı olarak kullanıldı. Çalışma verileri anket yoluyla yüz yüze olarak toplandı. Araştırma sonucunda ulaşılan verilerin tümü SPSS 26.0 paket programı ile değerlendirildi. Çalışmadaki hastaların yaş ortalaması 58.22±9.2 olarak hesaplandı. Çalışmadaki hastaların yaklaşık %44.6'lık kısmı kadın, %55.4'lük kısmı ise erkek bireylerden oluşmaktadır. Hastaların %79.2'si evli, 30.8'inin okuryazar olmadığı olmadığı, %82.3'ü çalışmadığını saptandı. Çalışmada kullanılan RCUÖ ölçeğinin toplam puan ortalaması 286.69±151.3, CYÖ ölçeğinin toplam puanının bu çalışmadaki ortalaması ise 5.11±1.4olarak saptandı. RCUÖ ve CYÖ puan ortalamalarının arasında pozitif yönlü korelasyon istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bulundu (p<0,05).Sonuç olarak hastaların yorgunluk seviyesi yükseldikçe uyku niteliği azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was designed with a cross-sectional and descriptive design to determine the sleep quality and fatigue level in patients with chest tubes. The sample of the study consisted of 130 patients who were hospitalized in the chest service of Selçuk University Faculty of Medicine hospital in Konya and had a chest tube inserted between December 2022 and March 2023. In the study,“Descriptive Information Form”,“Richard Campbell Sleep Scale”and“Checklist Individual Strength (CIS) Fatigue Scale”were used as data collection tools. Study data were collected face-to-face via survey. All data obtained as a result of the research were evaluated with the SPSS 26.0 package program. The average age of the patients in the study was calculated as 58.22±9.2 years. Approximately 44.6% of the patients in the study were female and 55.4% were male. It was determined that 79.2% of the patients were married, 30.8% were illiterate, and 82.3% were not working. The mean total score of the RCUÖ scale used in the study was 286.69±151.3, and the mean total score of the CYÖ scale in this study was 5.11±1.4. A positive correlation between RCUS and CYS score averages was found to be statistically significant (p<0.05). As a result, as the fatigue level of the patients increases, sleep quality decreases.