Otel tesislerinde enerji verimliliği analizi ve iyileştirmelere bağlı karbon ayak izi azaltımının incelenmesi: Antalya örneği
Energy efficiency analysis in hotel facilities andexamination of carbon footprint reduction due toimprovements: The Antalya example
- Tez No: 992637
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MUHAMMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Enerji, Environmental Engineering, Energy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Çevre yönetimi tüm boyutlarıyla ele alındığında, kontrol edilmesi gereken öncelikli başlıklardan biri olan enerji; bina, sanayi ve hizmet sektörleri başta olmak üzere yaşamın her alanında vazgeçilmez bir gereksinimdir. Geniş bir kullanım alanına sahip olan enerjinin, günümüzde büyük ölçüde sınırlı kaynaklardan elde ediliyor olması; enerji verimliliği uygulamalarını hem çevresel hem de ekonomik açıdan stratejik bir fırsat haline getirmektedir. Türkiye'de 2009 yılı emisyon dağılımı incelendiğinde, toplam emisyonun %84'ünün enerji ve endüstri tesislerinden kaynaklandığı. görülmektedir. Bu veriler, özellikle mevcut ve planlanan turizm yatırımlarında enerji verimliliğine dayalı yaklaşımların benimsenmesi halinde, emisyonların azaltılmasına yönelik önemli kazanımlar elde edilebileceğini açıkça ortaya koymaktadır. Bu tez çalışmasında, Antalya'da bulunan bir turizm tesisi pilot uygulama alanı olarak seçilmiştir. Seçilen tesis kapsamında uygulanabilir enerji verimliliği önlemleri belirlenmiş, bu önlemlerle sağlanabilecek enerji tasarrufu miktarları, ekonomik kazanımlar ve karbon ayak izindeki azalma potansiyeli değerlendirilmiştir. Pilot uygulama alanına yönelik olarak önerilen enerji verimliliği önlemlerinin hem teknik hem de ekonomik açıdan yüksek düzeyde uygulanabilir olduğu ortaya konmuştur. Gerçekleştirilen çalışma sonucunda, karbon ayak izinin azaltılması yoluyla çevresel sürdürülebilirliğe güçlü katkılar sunduğu açıkça görülmektedir. Bu tez çalışmasının; sürdürülebilir turizm anlayışının güçlendirilmesi, turizm sektöründe enerji verimliliği uygulamalarının yaygınlaştırılması ve çevre mühendisliği disiplinine uygulamaya dönük bilimsel katkılar sunması açısından önemli bir referans oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
When environmental management is considered in all its dimensions, energy stands out as one of the primary aspects requiring control, as it is an indispensable necessity in all areas of life, particularly in the building, industrial, and service sectors. The fact that energy, which has a wide range of applications, is currently obtained largely from limited resources has turned energy efficiency practices into a strategic opportunity from both environmental and economic perspectives. An examination of Türkiye's emission distribution in 2009 indicates that 84% of total emissions originated from energy production and industrial facilities. These data clearly demonstrate that significant emission reduction gains can be achieved, particularly through the adoption of energy efficiency–oriented approaches in existing and planned tourism investments. In this thesis study, a tourism facility located in Antalya was selected as the pilot application area. Within the scope of the selected facility, feasible energy efficiency measures were identified, and the potential energy savings, economic benefits, and reductions in carbon footprint achievable through these measures were evaluated. The results of the pilot application revealed that the proposed energy efficiency measures are highly applicable from both technical and economic perspectives. The findings of the study clearly indicate that energy efficiency applications provide strong contributions to environmental sustainability through the reduction of carbon footprint. It is expected that this thesis will serve as an important reference by contributing to the strengthening of sustainable tourism practices, the wider implementation of energy efficiency applications in the tourism sector, and the applied scientific knowledge within the discipline of environmental engineering.