Niksar'ın Müslüman nüfusu (H.1259/M.1844)
Muslim population of Niksar (H.1259/M.1844)
  1. Tez No: 992658
  2. Yazar: SEMANUR COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE TEKİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Osmanlı Devleti'nde Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasının ardından kurulan Asâkir-i Mansûre-i Muhammediyye ordusunun asker ihtiyacını karşılamak ve merkezi idarenin nüfus üzerindeki denetimini güçlendirmek amacıyla kapsamlı nüfus sayımları yapılmaya başlanmıştır. Bu tez çalışması söz konusu nüfus sayımlarının bir ürünü olan Hicri 1259 (Miladi 1844) tarihli 2390, 2391, 2392 ve 2394 numaralı Niksar nüfus defterlerine dayanmaktadır. İncelenen defterler Niksar merkez nüfusu, Niksar'a bağlı köy nüfusu ile hanlar, çiftlikler, medreseler, resmi daireler ve bunlara ait haneleri kapsamaktadır. Çalışmada bu yerleşim birimlerinde ikamet nüfus esas alınmıştır. Bu çerçevede kazanın idari, sosyal, demografik ve ekonomik yapısı analiz edilmiştir. Defterlerden elde edilen veriler doğrultusunda yerleşim birimleri, nüfus dağılımları, yaş grupları, meslekler şahıs ve aile adları, fiziksel özellikler, statü bilgileri ile yetimler, engelli bireyler ve nüfus hareketleri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular tablolar eşliğinde incelenerek Niksar'ın XIX. yüzyıl ortalarındaki toplumsal yapısı ve sosyo-ekonomik özellikleri ortaya konulmuştur. Bu çalışma söz konusu dönemde Niksar kazasının nüfus yapısına dair bütüncül bir değerlendirme sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Following the abolition of the Janissary Corps in the Ottoman Empire, comprehensive population censuses began to be conducted in order to meet the manpower needs of the Asâkir-i Mansûre-i Muhammediyye army established thereafter and to strengthen the central administration's control over the population. This thesis study is based on the Niksar population registers numbered 2390, 2391, 2392, and 2394, dated Hijri 1259 (Gregorian 1844), which are products of these censuses. The registers examined cover the population of the town center of Niksar, the population of villages attached to Niksar, as well as inns (hans), farms (çiftliks), madrasas, official offices, and the households belonging to them. In the study, the resident population in these settlement areas was taken as the basis. Within this framework, the district's administrative, social, demographic, and economic structure was analyzed. In line with the data obtained from the registers, settlement units, population distributions, age groups, occupations, personal and family names, physical characteristics, status information, as well as orphans, individuals with disabilities, and population movements were evaluated. The findings were examined together with tables, and Niksar's social structure and socio-economic characteristics in the mid-nineteenth century were presented. This study aims to offer a holistic assessment of the population structure of the Niksar district in the period in question.