Ekolojik krizin toplumsal yansıması olarak ekoanksiyete olgusu: Bursa Büyükşehir Belediyesi örneği
Eco-anxiety as a social reflection of the ecological crisis: The case of Bursa Metropolitan Municipality
- Tez No: 992668
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ekolojik krizle mücadelede bireysel duygu durumları ile toplumsal eylem arasındaki kritik bağlantıyı anlamaya yönelik özgün bir çabadır. Ekoanksiyete kavramını salt bir“endişe”olmaktan çıkararak onun tutumsal, duygusal, düşünsel ve deneyimsel boyutlarını keşfetmeyi hedeflemektedir. Araştırmanın merkezindeki en kritik soru, artan kaygının hangi koşullar altında pasifize eden bir etkenden ziyade, harekete geçiren bir itici güce dönüştüğüdür. Katılımcı profili olarak, ekolojik kaygıyı yoğun şekilde hisseden ve aynı zamanda çözüm üretme kapasitesi ve sorumluluğu bulunan yerel yönetim çalışanlarına odaklanmıştır. Araştırmadan elde edilecek bulguların, ekoanksiyetenin dönüştürücü potansiyeline ilişkin akademik literatüre önemli katkılar sunması beklenmektedir. Aynı zamanda, bulguların yerel yönetimlerin insan kaynağı politikaları, çevre stratejileri ve kurumsal kapasite geliştirme süreçleri için somut öneriler getirerek pratik bir katkı sağlaması hedeflenmektedir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak odak grup görüşmesi tercih edilmiştir. Bu yöntem, katılımcıların bireysel deneyimlerinin yanı sıra, birbirleriyle etkileşimleri sonucu ortaya çıkan kolektif düşünce süreçlerinin ve ortak temaların keşfedilmesine olanak tanımıştır. Elde edilen nitel veriler ile bulgular, Ulrich Beck'in“Risk Toplumu”kuramı çerçevesinde teorik olarak güçlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research represents an original effort to understand the critical connection between individual emotional states and collective action in the struggle against the ecological crisis. It aims to move the concept of eco-anxiety beyond a mere form of“worry”by exploring its attitudinal, emotional, cognitive, and experiential dimensions. The central question of the study concerns the conditions under which increasing anxiety transforms from a paralyzing factor into a motivating force that prompts action. The participant profile focuses on local government employees who experience ecological anxiety intensely while also possessing the capacity and responsibility to produce solutions. The findings expected from this research are anticipated to make significant contributions to the academic literature regarding the transformative potential of eco-anxiety. At the same time, the study seeks to offer practical contributions by providing concrete recommendations for local governments' human resources policies, environmental strategies, and institutional capacity-building processes. A qualitative research methodology was adopted, and focus group discussions were chosen as the data collection tool. This method enabled the exploration not only of participants' individual experiences but also of collective thought processes and shared themes that emerged through their interactions. The qualitative data and findings obtained were theoretically strengthened within the framework of Ulrich Beck's Risk Society theory.