Fenerbahçe futbol seyircisinin sosyo-ekonomik profili
The Socioeconomic profile of the Fenerbahçe's spectaters
- Tez No: 99273
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURGUT KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
9. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA - 2000 Özden TAŞĞIN Danışman Yrd. Doç. Dr. Turgut KAPLAN Fenerbahçe Futbol Seyircisinin Sosyo - Ekonomik Profili Araştırmanın amacı Fenerbahçe futbol takımı seyircisinin sosyo - ekonomik konumu tespit edilerek, takımları hakkındaki düşünceleri ve futbola bakışlarım belirlemektir. Araştırma 1998 - 1999 I.lig futbol sezonunda İstanbul Kadıköy Şükrü Saraçoğlu stadyumunda oynanan Fenerbahçe - Altay futbol müsabakasında, Fenerbahçe futbol seyircisi üzerinde yapılmıştır. Araştırmada yüz yüze görüşme tekniği uygulanmıştır. Stadyumda seyirciler oturdukları konuma göre seçilmiş, kapalı tribün 90, maraton tribünü 100, skorboard ( kale arkası ) 85, kale arkasında ise 17 kişi olmak üzere toplam 292 seyirciyle görüşülmüştür. Seyircilere dağıtılan anket formu bilgisayar ortamına aktarılarak, SPSS istatistik programında Chi Suguare, frekans dağılım analizleri alınarak, birbiriyle ilişkili olduğunu düşündüğümüz değişkenler arasında çapraz tablolar oluşturulmuş ve bunların istatistiki anlamlılıkları (p < 0.05) seviyesine göre yorumlanmıştır. Araştırmada seyircilerin tribünde oturdukları konuma göre; meslekleri, eğitim düzeyleri, memleketleri (coğrafi bölgelere göre), oturdukları ilçe, tribünde önceleri oturduktan yerler arasında, ayrıca seyircilerin yaşlan ile; unutamadığı yerli futbolcu ve yabancı futbolcular arasında istatistiksel düzeyde anlamlılık bulunmuştur ( p < 0.05 ). Çalışmada; yaş ile futbolcu olması halinde oynamak istediği mevki, Fenerbahçe'yi tutmasındaki faktör, staddaki oturum konumları ile maça kiminle geldikleri, hangi 80mevkideki futbolcudan hoşlandıkları arasında istatistik! anlamlılık bulunamamıştır ( p > 0.05 ). Sonuç olarak, Fenerbahçe futbol seyircisinin stadyumda oturma konumlarını; eğitim düzeyleri, meslek sahibi olmaları, seyircinin yaş ortalamasının genç olması etkilemiştir, kapalı tribüne doğru bir mobilitenin olduğu tespit edilmiştir. 81
Özet (Çeviri)
10. SUMMARY S.Ü. Health Science Institue Physical Education and Sport Science MASTER THESIS /KONYA -2000 Özden TAŞ?IN Advisor Assos. Prof. Turgut KAPLAN The Socioeconomic Profile of the Fenerbahçe's Spectators The aim of this research is to recognize the socioeconomic state of Fenerbahçe football team's spectators and determine the thoughts about their team and football. The research was held on Fenerbahçe's football spectators after the Fenerbahçe - Altay football mach, played in 1998 - 1999 l.leggue football season in Istanbul Kadıköy Şükrü Saraçoğlu stadium. Meeting with the spectators was made face to face. The spectators were chosen according to their seats in the stadium. 90 spectators were from covered granstand, 100 from marathon granstand, 85 from scoreboard ( behind the goal ) and 17 from behind the goal. The total is 292 spectators. The survey form is transferred to computer envirronmet and cross tables are made according to the variables which we thought they are related and their statistical valves ( p< 0.05 ) are interpreted in the SPSS statics program, by taking the freçvency distirubition analysis. In the research, some meaningfull statistical ( p< 0.05 ) valves were found between the spectators place where they seat in the stadium and their, jobs, education levels, home town ( according to the geographical regions ), the town they live, places they seated before, their ages, and the notive and foreing footballers they couldn't forget. 82However, no meaningful statistical (p> 0.05) valves were found between age and the position they wanted to play it they were footbalers, the factors that made them support Fenerbahçe, their seats and with whom they came to matches and the footballers they like in a position. As a conclusion the place where the Fenerbahçe' s football spectators sit in the stadium is effected by their adveation level, their jobs, being young by the avarage age and a mobility is recosnized to the covered grandstand. 83