Budama artıklarından hazırlanan çay çeliklerinin gölgeli plastik tünel altında köklendirilmesinde tüp büyüklüğünün etkileri
Effects of the size of polyethylene tubes used as container on rooting of tea hardwood cuttings prepared from pruning wood under shaded polyethylene tunnel
  1. Tez No: 8110
  2. Yazar: NAHİDE GÜNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MENŞURE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BUDAMA ARTIKLARINDAN HAZIRLANAN ÇAY ÇELİKLERİNİN GÖLGELİ PLASTİK TÜNEL ALTINDA KÖKLENDİRİLMESİNDE TÜP BÜYÜKLÜ?ÜNÜN ETKİLERİ Nahide GÜNLER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Menşure ÇELİK 1989, Sayfa: 55 Jüri: Prof. Dr. Menşure ÇELİK Prof. Dr. Kadir MENDÎLCtO?LU Prof. Dr. Â. îlhami KOKSAL Bu araştırma, Gündoğdu-3 ve Fener-3 klonlarına ait budama artıklarından hazırlanan odun çeliklerinin, köklenme ve sürgün gelişmesi üzerine, farklı köklendirme ortamları (Toprak + Perlit (1:1), Kum) ve tüp boyutlarının {20x15' koh£)20 x 12.5, 20 x 10, 20 x 7.5, 15 x 15, 15 x 12.5, 15 x 10, 15 x 7.5, 10 x 15, 10 x 10, 10 x 7. 5 cm) etkilerini incelemek amacı ile yapılmıştır. Gündoğdu-3 klonu çeliklerinde, en yüksek köklenme oranı, köklendirme ortamlarının ortalaması olarak, 20 x 7.5cm (% 75.9) boyutlarındaki tüplerde, köklenme düzeyi“Kum x (20 x 7.5cm)u (3.43) kombinasyonunda elde edilmiştir. Sürme oranı (% 79.1) ve çelik başına kuru sürgün ağırlığı (273.5 mg) yönünden ise sırasıyla 20 x 10 boyutlarındaki tüpler ile ”Toprak + Perlit (1:1) x(l5 x 12.5 cm)“ kombinasyonu ilk sırayı almışlardır.Fener-3 klonu çeliklerinde ise en yüksek değerler, köklenme oranı (% 66.7) yönünden ”Kum x (20 x 15 cm)“ kombinasyonundan, köklenme düzeyi ve çelik başına kuru kök ağırlığı (63.7 mg) yönünden, ”Toprak + Perlit (ı:ı) x (20 x 12.5 cm)" kombinasyonundan sağlanmıştır. Her iki köklendirme ortamının ortalaması olarak en yüksek sürme oranı (%67.5) ve çelik başına kuru sürgün ağırlığı (122.1 mg) değerleri, sırasıyla 20 x 15 cm ve 20 x 12.5 cm boyutlarındaki tüpler den elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Türk çay klanlara, odun çelikleri, köklenme, köklendirme ortamları, plastik tüpler, gölgeli plastik örtülü tünel.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis EFFECTS OF THE SIZE OF POLYETHYLENE TUBES USED AS CONTAINER ON ROOTING OF TEA HARDWOOD CUTTINGS PREPARED FROM PRUNING WOOD UNDER SHADED POLYETHYLENE TUNNEL Nahide GÜNLER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof. Dr. Menşure ÇELİK 1989, Page: 55 Jury: Prof. Dr. Menşure ÇELİK Prof. Dr. Kadir MENDÎLCİO?LU Prof. Dr. A. tlhami KOKSAL This experiment was carried out to determine the effects of two rooting substrates (Soil + Perlite (1:1) and Sand) and 12 sizes of polyethylene tubes (20 x 15 (kontrol), 20 x 12.5, 20 x 10, 20 x 7.5, 15 x 15, 15 x 12.5, 15 x 10, 15 x 7.5, 10 x 15, 10 x 12.5, 10 x 10, 10 x 7.5 cm) on root and shoot development of hardwood cuttings prepared from the pruning wood of Gündoğdu-3 and Fener-3 tea clones under shaded polyethylene tunnel. Best results were obtained form the tubes 20 x 7.5 cm. in since for rooting ratio (75.9 %) as an average of rooting substrates,“Sand x (20 x 7.5 cm)”combination for root development (3.43),“Soil + Perlite (1:1) x (15 x 12. 5)1 combination for dry wt. of roots/cutting (93.0 mg); thevx tubes 20 x 10 cm in size for bud-burst (79.1 %) and ”Soil + Perlite (1:1) x (15 x 12.5 cm)“ combination for dry wt. of shoots/cuttings (273.5 mg) in the cuttings of Gündoğdu-3. Highest rooting ratio (66.7 %), root development (3.58) and dry wt. of roots/cutting (63.7 mg) were obtained with ”Sand x (20 x 15 cm)“ and ”Soil + Pertile (1:1) x (20 x 12.5 cm)" combinations respectively; the tubes in size of 20 x 15 cm and 20 x 12.5 cm gave the highest bud- b.ur.st ratio (67.5 %) and dry wt. of shoots/cutting (122.1 mg) as the averages of rooting substrates in Fener-3. KEY WORDS: Turkish tea clones, hardwood cuttings, rooting, rooting substrates, polyethylene tubes, polyethylene tunnel.