Okul öncesi, ilkokul ve ortaokul seviyelerinde eğitimde yapay zekâ destekli uygulamaların etik boyutu: Öğretmen görüşleri
The ethical dimension of artificial intelligence-supported applications in preschool, primary, and secondary school levels: Teacher opinions
  1. Tez No: 992733
  2. Yazar: DUYGU BIYIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ÖZMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, okul öncesi, ilkokul ve ortaokul seviyelerinde eğitimde kullanılan yapay zekâ uygulamalarının etik boyutunu öğretmen görüşleriyle değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın amacı, Türkiye bağlamında anaokulu, ilkokul ve ortaokul kademelerinde görev yapan öğretmenlerin yapay zekâ destekli eğitim uygulamalarına ilişkin etik algılarını analiz etmektir. Bu çalışmada araştırma yöntemlerinden karma araştırma yöntemi yürütülmüş, nitel veriler form yoluyla, nitel veriler ise öğretmen görüşmeleriyle elde edilmiştir. Araştırma deseni açıklayıcı desendir. Öğretmenlerin eğitimde yapay zekâ teknolojilerine yönelik etik algısı demografik değişkenlere ve mesleki deneyimlerine göre istatistiksel olarak çok yönlü değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarında, 6 – 10 yıl deneyime sahip öğretmenlerin etik algıları en yüksek seviyedeyken branş bazında en yüksek algı Sosyal Bilimler alanında olduğu görülmüştür. Çalışmada, öğretmenlerin etik algıları dört boyutta; ön yargı, şeffaflık, hesap verilebilirlik ve veri gizliliği ilkeleri kapsamında ölçeğe dayalı olarak analiz edilmiştir. Şeffaflık ilkesi, öğretmenlerin en fazla duyarlılık gösterdiği değerken veri gizliliği, ön yargı ve hesap verilebilirlik konusunda farkındalık daha sınırlıdır. Sonuç olarak, öğretmenler eğitimde yapay zekâ uygulamalarının etik risklerinin farkındadır. Öğretmenler, kullanım motivasyonları yüksek olmasına rağmen etik riskler konusunda destek ve yönlendirmeye ihtiyaç duymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the ethical dimension of artificial intelligence applications used in preschool, primary, and secondary school education through teacher opinions. The aim of the study is to analyze the ethical perceptions of teachers working in preschool, primary, and secondary schools in Turkey regarding artificial intelligence-supported educational applications. A mixed research method was used in this study; qualitative data were obtained through forms, and qualitative data were obtained through teacher interviews. The research design is explanatory. Teachers' ethical perceptions of artificial intelligence technologies in education were statistically evaluated in multiple ways according to demographic variables and professional experience. The research results show that teachers with 6-10 years of experience have the highest ethical perceptions, while the highest perception by subject area is found in the Social Sciences field. In this study, teachers' ethical perceptions were analyzed using a scale based on four dimensions: bias, transparency, accountability, and data confidentiality. Transparency was the principle teachers showed the most sensitivity to, while awareness was more limited regarding data confidentiality, bias, and accountability. In conclusion, teachers are aware of the ethical risks of artificial intelligence applications in education. Although their motivation to use artificial intelligence is high, teachers need support and guidance regarding ethical risks.