Yapay zekâ destekli envanter yönetim sistemlerinde kullanıcı merkezli arayüz tasarımı ve entegrasyon yöntemleri
User-centered interface design and integration methods in artificial intelligence supported inventory management systems
  1. Tez No: 992767
  2. Yazar: SELİN FUNDA BOL ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ŞATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzün rekabetçi piyasa koşullarında ve artan operasyonel sürdürülebilirlik talepleri karşısında, envanter yönetimi sadece lojistik bir işlem olmaktan çıkıp kritik bir stratejik unsura dönüşmüştür. Geleneksel ve basit istatistiksel yöntemler, bu dinamik sürecin ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalmaktadır. Bu noktada devreye giren yapay zekâ modelleri talep tahminlerinde hata paylarını büyük oranlarda azaltarak maliyetleri düşürme potansiyeli sunsa da teknik karmaşıklık ve güven sorununu beraberinde getirmektedir. Yapay zekâ sistemlerinin“kara kutu”niteliği, kullanıcılar nezdinde algoritmik kararlara karşı bir güvensizlik yaratmakta ve bu durum teknolojik benimsenmeyi zorlaştırmaktadır. Bir envanter sistemi ne kadar doğru tahmin yaparsa yapsın başarısı operasyonel kararları veren insanların bu tahminleri ne kadar benimsediği ile ölçülür. Bu çalışmada, envanter yönetimin dinamik ihtiyaçlarını karşılamak ve güvenilir bir karar destek sistemi geliştirmek amacı ile Türkiye'de faaliyet gösteren bir üretici firmanın yaklaşık 10 yılı aşkın gerçek verileri ile Prophet modeline dayalı insan odaklı bir karar destek sistemi geliştirilmesi hedeflenmiştir. .NET Core teknolojisi ile geliştirilen sistem daha açıklanabilir yapay zekâ prensiplerini dikkate almıştır. Geliştirilen model yüksek bir tahmin doğruluğuna ulaşmıştır. Bunun yanı sıra model, sıcaklık haritaları ve trend analizleri sayesinde depo yöneticileri gibi son kullanıcılara karar destek süreçlerini kavramalarını sağlayan açıklayıcı ve tanımlayıcı veriler sunabilecek sadeliğe sahiptir. Ayrıca sistemin sunduğu“ölü stok”analizlerinin, bu yaklaşımın sadece karar hızını artırmakla kalmayıp, literatürde sıkça karşılaşılan“algoritma kaçınması”sorununu da azaltabileceği değerlendirilmektedir. Sonuç olarak bu çalışma, yapay zekânın sadece doğru sonuçlar sağlamasına değil, sistemin onu kullanan kişiler tarafından operasyonel olarak kabul edilebilir olmasına odaklanarak farklı bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Under the pressure of today's fiercely competitive markets and growing demands for operational sustainability, inventory management has evolved from a simple logistical task into a critical strategic asset. Traditional statistical methods often fall short in handling the dynamic nature of this process. While artificial intelligence models offer the potential to drastically reduce costs by lowering forecast error margins, they also introduce technical complexity and trust issues. The“black box”nature of ai systems frequently creates skepticism toward algorithmic decisions, hindering technological adoption. Regardless of an inventory system's predictive accuracy, its ultimate success hinges on how well the human decision-makers embrace and utilize these insights. To address this challenge, this study aims to develop a human-centered decision support system based on the Prophet model, leveraging approximately ten years of real-world data of manufacturing firm operating in Türkiye. Developed using .NET Core technology, the system is grounded in principles of explainable artificial intelligence. The developed model has achieved a high level of prediction accuracy. In addition, the model is simple enough to provide explanatory and descriptive data that enables end users, such as warehouse managers, to understand decision support processes through heatmaps and trend analyses. Furthermore, it is believed that the“dead stock”analyses offered by the system can not only increase decision speed but also reduce the“algorithm aversion”problem frequently encountered in the literature. Ultimately, this study offers a different perspective by focusing not only on artificial intelligence providing accurate results but also on the system being operationally acceptable to the people who use it.