Yenilenebilir enerji bağlamında STE(A)M entegrasyonunu temel alan çevrim içi öğrenme ortamının tasarlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi
Design, implementation and evaluation of an online learning environment based on STE(A)M integration in the context of renewable energy
- Tez No: 992768
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU TAHSİN ÜSTÜNDAĞ, DOÇ. DR. MEHMET DEMİRBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, yenilenebilir enerji konusunda STE(A)M entegrasyonunu temel alan bir çevrim içi öğrenme ortamı tasarlamak, uygulamak ve değerlendirmektir. Araştırmada tasarım temelli araştırma yöntemi benimsenmiş; süreç boyunca geliştirilen çevrim içi öğrenme ortamı açık kaynaklı EdX platformu üzerinde yapılandırılmıştır. Çalışma grubu farklı branşlardan 45 öğretmen adayından oluşmaktadır. Geliştirilen öğrenme ortamında disiplinler arası bütünleşik yapı esas alınarak, yenilenebilir enerji teması çerçevesinde etkileşimli modüller, video içerikleri, ölçme araçları ve uygulama etkinlikleri tasarlanmıştır. Veri toplama sürecinde Akademik Başarı Testi ve STE(A)M Temelli Düşünme Anketi kullanılmış; elde edilen veriler nitel ve nicel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, öğretmen adaylarının çevrim içi öğrenme ortamı sayesinde hem akademik başarılarında hem de disiplinler arası düşünme becerilerinde anlamlı bir gelişim kaydettiklerini göstermektedir. Ayrıca, ortak kesişim kavramları (crosscutting concepts) aracılığıyla yenilenebilir enerji ile STEM alanları arasında güçlü bağlar kurdukları; sürdürülebilirlik, tasarım temelli düşünme ve problem çözme gibi üst düzey becerilerde ilerleme kaydettikleri belirlenmiştir. Bu bağlamda araştırma, STE(A)M temelli dijital öğrenme ortamlarının öğretmen eğitimi süreçlerine entegrasyonuna yönelik önemli katkılar sunmakta ve gelecekteki çalışmalara yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to design, implement, and evaluate an online learning environment based on STE(A)M integration in the context of renewable energy. Design-based research method was adopted in the study; the online learning environment developed during the process was structured on the open source EdX platform. The study group consisted of 45 pre-service teachers from different branches. Based on the interdisciplinary integrated structure in the developed learning environment, interactive modules, video contents, measurement tools and application activities were designed within the framework of the renewable energy theme. Academic Achievement Test and STE(A)M Based Thinking Survey were used in the data collection process and the data obtained were evaluated with qualitative and quantitative analysis methods. The findings of the study show that pre-service teachers made a significant improvement in both their academic achievement and interdisciplinary thinking skills thanks to the online learning environment. In addition, it was determined that they established strong links between renewable energy and STEM fields through crosscutting concepts and made progress in high-level skills such as sustainability, design-based thinking and problem solving. In this context, the study provides important contributions to the integration of STE(A)M-based digital learning environments into teacher education processes and paves the way for future studies.