Bey ve beylik kavramları etrafında Anadolu Beylikleri teorik değerlendirme
A theoretical evaluation of Anatolian Beglik's in the contextof the concepts of beg and beglik
  1. Tez No: 992781
  2. Yazar: BAHADIR GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL RAMAZAN HAYKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Orta Çağ, Antik Çağ ile Modern Çağ arasında uzun bir köprü vazifesi görmektedir. Dolayısıyla birçok medeniyetin yükselişi, birçoğunun tarih sahnesinden çekilişi, kültürlerin karşılaşması ve kültürel alışverişler bu dönemde vuku bulmuştur. Bu süreçte Türkiye coğrafyası, Türk tarihî açısından şüphesiz söz konusu dinamikleri barındıran aktif bir siyasî ortama ev sahipliği yapmıştır. Bu zaman dilimi içerisinde teşekkül eden beylikler, beş bölümden oluşan bir çalışmayla incelenmiştir. İlk bölümde; Beylikler Devri'nin zaman aralığı, coğrafî sınırları, bu dönemin tarih yazımında görülen kavram karmaşası ele alınmış; ayrıca sözlükler ve ana kaynaklar üzerinden“bey”ve“beylik”terimlerinin tarihî köken ve anlam bilimsel analizi yapılmıştır. İkinci bölümde, döneme dair çalışma yürüten öncü tarihçiler ve genel görüşleri değerlendirilmiştir. Akabinde, güncel literatürde tekrarlanan bilgiler ve yeni görüşler tartışılmıştır. Bu değerlendirmelerin ardından; göç odaklı değişim esasına dayanan“Annihilasyon Fikri”nden hareketle, Beylikler Devri hem özgün hem de sentez bir yaklaşımla, alternatif bir bakış açısı çerçevesinde ele alınmıştır. Ayrıca“Beylikler Devri nasıl çalışılmalıdır?”sorusundan yola çıkılarak disiplinler arası çalışmaların gerekliliğine değinilmiş; güncel tarihçilik tekniklerinden biri olan Gephi programı vasıtasıyla 1987-2025 yılları arasında üretilen tezlerin analizi yapılmıştır. Dördüncü bölümde“beylik”kavramının yabancı dillere tercüme imkânları ve muhtemel terim karşılıkları tartışılmış; beşinci bölümde ise Türk Beylikler Devri'ne yönelik bağımsız bir araştırma enstitüsü kurulup kurulamayacağı sorusuna cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The Middle Ages constitute a significant transitional period between Antiquity and the Modern Era. During this time, numerous civilizations emerged and declined, while cultural confrontations and extensive intercultural exchanges shaped historical trajectories. Within this context, the geography of present-day Turkey represented a politically dynamic landscape that embodied these characteristics, particularly in relation to Turkish history. This study examines the beyliks that emerged during this period and is structured into five chapters. The first chapter analyzes the chronological framework and geographical boundaries of the Era of Beyliks, addresses the conceptual ambiguities present in its historiography, and explores the historical, etymological, and semantic dimensions of the terms bey and beylik. The second chapter evaluates early historians who focused on this period, outlining their general approaches, and subsequently discusses both the repetitive patterns in existing scholarship and the emergence of alternative perspectives in recent literature. Building upon these assessments, the study proposes an alternative interpretation of the Era of Beyliks through a framework conceptualized as the“Annihilation Idea,”grounded in migration-centered processes of change and employing an original yet synthetic methodological approach. Furthermore, starting from the question“How should the Era of Beyliks be studied?”and emphasizing the necessity of interdisciplinary research, the study conducts a network-based analysis of theses produced between 1987 and 2025 using Gephi as a modern historiographical tool. The fourth chapter examines the possibilities and limitations of translating the concept of beylik into foreign languages and proposes potential terminological equivalents. Finally, the fifth chapter investigates whether the Era of Turkish Beyliks can be conceptualized as an autonomous field of historical research.