Meskun Mahal Şartlarına Yönelik Fonksiyonel Siper Tasarımı ve Sayısal Analizi
Design and numerical analysis of a functional trench under urban environment conditions
  1. Tez No: 992816
  2. Yazar: ANAR BERK HAMŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE AYTAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp Silah ve Araçları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harp Silah ve Araçları Bilim Dalı
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin sınır içi ve sınır ötesinde yürüttüğü operasyonlar, güvenlik gereklilikleri ve stratejik planlamalar doğrultusunda artarak devam etmektedir. Bu operasyonlarda görev alan personel, görev sahasına özgü çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle meskûn mahallerde icra edilen görevlerde karşılaşılan güçlükler doğrultusunda, bu çalışmada işlevsel bir siper tasarımı sunulmuştur. Çalışma kapsamında, ANSYS yazılımı kullanılarak farklı zırh malzemelerinin balistik performansları ve malzeme deformasyonları analiz edilmiştir. Analizlerde Protection 600T, Silisyum Karbür ve UHMW zırh malzemeleri değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, Silisyum Karbür'ün, Protection 600T ve UHMW malzemelerine kıyasla daha yüksek balistik performans sergilediği tespit edilmiştir. Bir zırh malzemesinin penetrasyona uğramasına neden olabilecek faktörler incelendiğinde, yalnızca malzeme özelliklerinin değil, aynı zamanda mühimmatın hızı ve geometrisinin de önemli rol oynadığı belirlenmiştir. Bununla birlikte, malzeme tedariği, üretim süreçleri ve maliyet gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda, geleneksel çelik esaslı zırh malzemelerinin tercih edilebilirlik açısından ön plana çıktığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The operations conducted by the Republic of Türkiye both within and beyond its borders have been increasingly carried out in line with security requirements and strategic planning. Personnel assigned to these operations encounter various challenges specific to the operational environment. In particular, this study presents the design of a functional barrier developed in response to the difficulties faced during operations conducted in urban areas. Within the scope of the study, the ballistic performance and material deformation characteristics of different armor materials were analyzed using ANSYS software. The materials evaluated in the analyses include Protection 600T, Silicon Carbide, and UHMW armor. Based on the findings, Silicon Carbide was determined to exhibit superior ballistic performance compared to Protection 600T and UHMW materials. An examination of the factors that may lead to the penetration of armor materials revealed that, in addition to material properties, both the velocity and geometry of the projectile play a significant role. Furthermore, when factors such as material procurement, production processes, and cost are considered, conventional steel-based armor materials have been evaluated as the most preferable option.