İlköğretim okullarında görev yapan rehber öğretmen/psikolojikdanışmanların okul sosyal hizmetine yönelik görüşlerinin belirlenmesi: Tuzla ilçesi örneği
The determination of the perspectives ofcounselors/psychological counselors working in primary schools on school social services:The Tuzla district example
  1. Tez No: 992815
  2. Yazar: YAVUZ EMRAH DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Öğrencilerin aile dışındaki ilk sosyal ortamlarını hem akademik ve hem de sosyal anlamda oluşturan, onları hayata hazırlayan okulların etkisi oldukça büyüktür. Okul içinde ve dışında meydana gelen öğrenci sorunlarını ortadan kaldıracak veya asgari düzeye indirilmesini sağlayacak en önemli aktör okullardır. Okullar bu hizmetleri bünyesinde görevlendirdiği öğretmen ve eğitimciler ile öğrencilerine ulaştırmaktadır. Bu noktada öğrencilerin yaşayabileceği sosyolojik, ekonomik ve psikolojik problemlerin çözümünde etkin olacak personel okul sosyal hizmet uzmanları ve öğretmenlerdir. Vakitlerinin büyük bir çoğunluğunu okullarda geçiren öğrencilerin ihtiyaç duydukları zamanlarda okul sosyal hizmeti alabilmeleri, çocuğun hem eğitim hem yaşam kalitesinin artmasında oldukça önemli bir kavram olmaktadır. Ancak okul sosyal hizmetinden faydalanması gereken öğrencilerin doğru tespit edilmesi ve karşılaşılan problemlere çözüm sunulabilmesi, okul sosyal hizmetinden sorumlu öğretmenlere bağlıdır. Bu sebeple bu çalışmanın amacı, ilköğretim okullarında görev yapan rehber öğretmen/psikolojik danışmanların okul sosyal hizmetine yönelik görüşlerinin değerlendirilmesidir. Araştırmanın amacı doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine mülakat tekniği kullanmıştır. Araştırma sonucunda okullarda rehberlik servislerine ek olarak okul sosyal hizmetinin olması ve aile ile iş birliği içerisinde yürütülmesinin öğrenci sorunlarının çözümünde önemli rol oynayacağı belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
The impact of schools, which provide students with their first academic and social environment other than their families and prepare them for life, is significant. School is the most important actor in eliminating or minimizing students' problems both in and out of school. The schools provide these services to the students through teachers and educators appointed within themselves. Therefore, the staff who will be effective in resolving the students' sociological, economic, and psychological problems are the social workers and teachers. The purpose of this study is to emphasize that students who spend the majority of their time at school receiving social services when they need are an important concept in improving the child's education and life quality. However, determining which students need to use the school's social services and providing appropriate solutions to problems encountered is the responsibility of the teachers in charge of school social services. This study aims to evaluate the perspectives of counselors/psychological counselors working in primary schools on school social services. The interview technique, one of the qualitative research methods, was used in the study. As a result of the study, it is stated that in addition to school counsellor services, having a school social service and its implementation in collaboration with the family will play an important role in resolving the students' problems.