Marul çeşitlerinin Meloidogyne incognita'ya karşı tepkilerinin araştırılması
Investigation of the reactions of lettuce varieties against Mmeloidogyne incognita
- Tez No: 992824
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYİR DEVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Marul, ülkemizde ve dünyada tüketim açısından en önemli kültürü yapılan sebzelerden birisidir. Kök-ur nematodları (Meloidogyne spp.) marul bitkisinde önemli zararlara neden olmaktadır. Bununla birlikte dünyada ve Türkiye'de marul bitkisinde Meloidogyne türlerine karşı dayanıklılıkla ilgili çok az çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada ülkemizde yetiştiriciliği yapılan 4 farklı marul tipine ait toplam 18 ticari marul çeşidinin (10 adet kıvırcık marul, 3 adet Yedikule marul, 3 adet Lollo rosso marul ve 2 adet ıceberg marul) Meloidogyne incognita'ya karşı tepkileri kontrollü iklim odası koşullarında (24±1°C, 60±5% nem, 16 saat aydınlık/ 8 saat karanlık) araştırılmıştır. Çalışma kapsamında marul tohumları fide haline getirilmiş ve steril toprak içeren 400 ml plastik saksılara dikilmiştir. Bitkilerin dikiminden 10 gün sonra her bir bitkiye 1000 adet M. incognita'nın ikinci dönem larvaları (J2) inoküle edilmiştir. İnokulasyon yapılan marul fideleri 48 gün sonra sökülerek köklerdeki yumurta kümeleri ile urlar sayılarak istatiksel analize tabii tutulmuştur. Ayrıca izolatın her bitkideki üreme oranı hesaplanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri yapılmıştır. Sonuçlarına göre değerlendirme parametreleri açısından marul tipleri ve çeşitleri arasında farklılık belirlenmesine rağmen tüm çeşitler M. incognita'ya karşı hassas bulunmuştur. Bu bulgular marul üretim alanlarında kök-ur nematodlarına karşı etkin mücadele stratejilerinin uygulanmasının ve dayanıklı çeşitlerin geliştirilmesine yönelik çalışmaların gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Lettuce is one of the most important cultivated vegetable crops in terms of consumption both in Türkiye and world. Root-knot nematodes (Meloidogyne spp.) cause significant damage to lettuce plants. However, there are very limited studies in the word and Türkiye regarding resistance to Meloidogyne species in lettuce. In this study, the responses of a total of 18 commercial lettuce cultivars, belonging to 4 different lettuce types [10 crisphead/leaf lettuce cultivars, 3 Yedikule (romaine-type) lettuce cultivars, 3 Lollo rosso cultivars, and 2 iceberg lettuce cultivars] commonly grown in Türkiye against Meloidogyne incognita were investigated under the controlled growth chamber conditions (24 ± 1 °C, 60 ± 5% relative humidity, and a 16 h light / 8 h dark photoperiod). Within the scope of the study, lettuce seeds were raised into seedlings and seedlings were transplanted into 400 ml pots contains sterile soil. Ten days after transplanting, each plant was inoculated with 1,000 second-stage juveniles (J2) of M. incognita. The inoculated lettuce plants were uprooted 48 days after inoculation, and the number of root galls and egg masses were counted. Additionally, the reproduction rate of the isolate on each plant was calculated. The obtained data were subjected to statistical analysis. According to the results, although differences were identified between lettuce types and cultivars in terms of evaluation parameters, all cultivars were found to be susceptible to M. incognita. These findings highlight the necessity of implementing effective management strategies against root-knot nematodes in lettuce production areas and the importance of further studies focused on developing resistant cultivars.